Cesta na Chopok-blokáda

Autor: Alojz Hlina | 7.9.2012 o 16:07 | (upravené 7.9.2012 o 16:16) Karma článku: 10,18 | Prečítané:  1609x

Vyzývame realizátora investičnej akcie na Chopku -  spoločnosť  TMR/Tatry mountain resorts a.s./ , aby po ukončení výstavby lanovky cestu vedúcu na vrchol Chopku upravil a to tak, aby v zimnom období spĺňala účel, pre ktorý bola povolená / odjazdová trasa pre lyžiarov/ a v čase, keď sa na svahu nebude lyžovať,   aby bola trvalo upravená, resp.trvalo znefunkčnená takým spôsobom, že po nej nebude možný pohyb motorovými prostriedkami a mechanizmami.

Veríme, že investor bude k životnému prostrediu milosrdnejší ako  štátne orgány Slovenskej republiky.

Cesta na Chopok v minulosti neexistovala  a na Slovensku sa dalo žiť. Samozrejme, bude sa dať žiť aj po tom, čo cesta na vrchol Chopku bude zachovaná a budú sa po nej preháňať silné autá vplyvných ľudí z Bratislavy alebo Liptova a dokazovať peším turistom, ale aj  svišťom, kto je tu  pánom tvorstva.

Cesta na vrchol Chopku je  však precedens.

Dosť bolo na Slovensku precedensov. To, čo ostalo z Nízkych Tatier je katastrofa.  Ak prírodu už nechránia ani tí, ktorí za to nesú zodpovednosť, občania majú svoje práva vyplývajúce z ústavy. Právo na štrajk. Právo na čisté životné prostredie.

V prípade, že investor nezareaguje na našu výzvu, cestu na Chopok budeme blokovať počas výstavby lanovky.

Čas a formu zverejníme následne.

 

Alojz Hlina                                                            Juraj  Lukáč

Poslanec NRSR                                                    Lesoochranárske zoskupenie VLK

 

 

Doplnené stanovisko J.Lukáča VLK:

Lesoochranárske zoskupenie VLK plne podporuje výzvu pána poslanca Hlinu. Ale zároveň pripomína, že Chopok je drastickým príkladom toho, že Nízke Tatry nespĺňajú podmienky národného parku. Vo svete majú národné parky veľký kredit, v bezzásahových územiach sa nesmie poľovať, ťažiť drevo, používať chemický postrek a nechodia tam autá. V prípade Chopku ťažko môžeme hovoriť o prírode v národnom parku," povedal Juraj Lukáč z Lesoochranárskeho zoskupenia VLK. „ NAPANT je v súčasnosti podľa nás len prázdnou marketingovou značkou, ktorú navrhujeme zrušiť a na území Nízkych Tatier, vyhlásiť na štátnych pozemkoch dve - tri veľké prírodné rezervácie." vysvetľuje Lukáč. „Chápeme, že zrušenie národného parku nie je medzi ľuďmi populárne, pretože národný park vnímajú ho ako národné bohatstvo, ale NAPANT prakticky nechráni nič. Je to potemkinovská dedina a výstraha pre ostatné prírodne cenné lokality," dodal.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Život po 65 nekončí. Sex často áno

Božíčku, to bolo včera niečo. Veta, ktorá vyvolá úsmev na tvári. Kým nezistíte, že ju povedal 70-ročný pár.

KOMENTÁRE

Po sneme: nejde o reštart, ale o štukatérske práce

Cesta Smeru už nie je treťou cestou, ale vraj dramaticky jedinou.


Už ste čítali?