Cesta na Chopok-blokáda

Autor: Alojz Hlina | 7.9.2012 o 16:07 | (upravené 7.9.2012 o 16:16) Karma článku: 10,18 | Prečítané:  1615x

Vyzývame realizátora investičnej akcie na Chopku -  spoločnosť  TMR/Tatry mountain resorts a.s./ , aby po ukončení výstavby lanovky cestu vedúcu na vrchol Chopku upravil a to tak, aby v zimnom období spĺňala účel, pre ktorý bola povolená / odjazdová trasa pre lyžiarov/ a v čase, keď sa na svahu nebude lyžovať,   aby bola trvalo upravená, resp.trvalo znefunkčnená takým spôsobom, že po nej nebude možný pohyb motorovými prostriedkami a mechanizmami.

Veríme, že investor bude k životnému prostrediu milosrdnejší ako  štátne orgány Slovenskej republiky.

Cesta na Chopok v minulosti neexistovala  a na Slovensku sa dalo žiť. Samozrejme, bude sa dať žiť aj po tom, čo cesta na vrchol Chopku bude zachovaná a budú sa po nej preháňať silné autá vplyvných ľudí z Bratislavy alebo Liptova a dokazovať peším turistom, ale aj  svišťom, kto je tu  pánom tvorstva.

Cesta na vrchol Chopku je  však precedens.

Dosť bolo na Slovensku precedensov. To, čo ostalo z Nízkych Tatier je katastrofa.  Ak prírodu už nechránia ani tí, ktorí za to nesú zodpovednosť, občania majú svoje práva vyplývajúce z ústavy. Právo na štrajk. Právo na čisté životné prostredie.

V prípade, že investor nezareaguje na našu výzvu, cestu na Chopok budeme blokovať počas výstavby lanovky.

Čas a formu zverejníme následne.

 

Alojz Hlina                                                            Juraj  Lukáč

Poslanec NRSR                                                    Lesoochranárske zoskupenie VLK

 

 

Doplnené stanovisko J.Lukáča VLK:

Lesoochranárske zoskupenie VLK plne podporuje výzvu pána poslanca Hlinu. Ale zároveň pripomína, že Chopok je drastickým príkladom toho, že Nízke Tatry nespĺňajú podmienky národného parku. Vo svete majú národné parky veľký kredit, v bezzásahových územiach sa nesmie poľovať, ťažiť drevo, používať chemický postrek a nechodia tam autá. V prípade Chopku ťažko môžeme hovoriť o prírode v národnom parku," povedal Juraj Lukáč z Lesoochranárskeho zoskupenia VLK. „ NAPANT je v súčasnosti podľa nás len prázdnou marketingovou značkou, ktorú navrhujeme zrušiť a na území Nízkych Tatier, vyhlásiť na štátnych pozemkoch dve - tri veľké prírodné rezervácie." vysvetľuje Lukáč. „Chápeme, že zrušenie národného parku nie je medzi ľuďmi populárne, pretože národný park vnímajú ho ako národné bohatstvo, ale NAPANT prakticky nechráni nič. Je to potemkinovská dedina a výstraha pre ostatné prírodne cenné lokality," dodal.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Kupujúci Japonec? Neexistuje, tvrdia stánkari z vianočných trhov

Strávili sme jeden deň so stánkarmi, aby sme zistili ako vidia návštevníkov spoza svojich pultov.

SVET

Ukradnutú bránu z koncentračného tábora našli v Nórsku

Ukradli ju pred dvoma rokmi z Dachau.

NITRA

Na R1 budú nové odpočívadlá, plánujú ich navzájom prepojiť

Miesta budú určené aj pre kamióny zásobujúce Jaguar.


Už ste čítali?