Predá SMER Chopok skupine J&T?

Autor: Alojz Hlina | 3.6.2013 o 9:19 | (upravené 3.6.2013 o 9:29) Karma článku: 16,84 | Prečítané:  5156x

J&T prostredníctvom spoločnosti TMR, v ktorej je rozhodujúcim akcionárom práve ona, urobila pre štát ponuku, ktorá sa neodmieta. Ponuku v štýle krstného otca. TMR prevádzkuje lyžiarske strediská vo Vysokých Tatrách a na Chopku. Ponuka pre štát znie:

Zameňte nám pozemky, za tie štátne, na ktorých my máme lyžiarské strediská a platíme za ne nájomné, za tie Vám dáme naše, na ktorých nie je nič. Dáme Vám také, za ktoré Vám už nik nebude platiť nájomné a časť z nich je v úplne inom kraji.

Samozrejme, PR oddelenie TMR zapracovalo a celá transakcia je predstavovaná ako výhodná pre štát a zároveň v nej bola ukrytá taká skrytá vyhrážka, že čo by nastalo, ak by štát nemal záujem predať Chopok a časť Vysokých Tatier.

Štát nemá najmenší dôvod takúto zmenu uskutočniť. Teraz totiž to vlastní veľmi cenné pozemky, za ktoré dostáva nájomné a má nad nimi určitú kontrolu. Len primitívne národy niekde v Amazónke by za takýchto okolností menili pozemky a asi si chlapci z J&T mysleli, že my sme na úrovni takýchto spoločenstiev.

Podľa platnej legislatívy na takúto „ úžasnú" zámenu dáva súhlas Ministerstvo pôdohospodárstva SR. Takže teraz bude záležať na Ministrovi pôdohospodárstva SR Ľ. Jahnátkovi, či predá /zamení/ Chopok a časť Vysokých Tatier. Pýtal som sa v parlamente ministra Ľ. Jahnátka, či dá súhlas na túto mega hlúposť. Mal som z neho pocit, že je odhodlaný to nepodpísať.

Ak štát predá časť Vysokých Tatier a časť Chopku súkromnej spoločnosti, bude to precedens, prekročený rubikon. Lebo ak dnes Chopok, tak neskôr sa chlapcom z J&T zapáči Kriváň a tam by tiež mohla byť pekná rotujúca kaviareň a apartmány. Aj iné celospoločensky vzácne pozemky vo vlastníctve štátu by boli v ohrození.

Podávam na júnovú schôdzu návrh zmeny zákona o lesoch, a to tak, aby o zámenách štátnych lesov v prípade, že zamieňané pozemky sú väčšie ako 50 hektárov, rozhodovala Vláda SR. Ak by jastraby zo SMER-u predali chlapcom z J&T Chopok a časť Vysokých Tatier teraz, zvalili by to na ministra Jahnátka a možno by akože niekto nad ním zdvihol varovný prst. Ale to by už bolo jedno, lebo Chopok by bol predaný.

V prípade, že by novela prešla, tak by túto zámenu musela odsúhlasiť vláda. Bolo by potom zaujímavé sledovať, ako by jastraby zo SMER-u spracovávali postupne Čaploviča, Maďariča, Kažimíra, Richtera alebo iných.

V prípade, že by to prešlo aj vo vláde, mohli by sme do učebníc dejepisu napísať, že elektrinu síce predali modrí, no po nich prišli červení a tí už nemali čo predať, tak predali i kopec - Chopok a kus Vysokých Tatier.

Občania by rovnako mali spozornieť. Ak je niekto schopný predať Chopok a časť Vysokých Tatier, tak sa už takto rozbehnutí jastrabi nezastavia pred ničím. Dôkazom je i vyvlastňovacia novela, ktorá prešla do druhého čítania v parlamente.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Real Madrid v šlágri remizoval s Barcelonou, gól strelil v úplnom závere

Otvárací gól strelil Luis Suárez, vyrovnal obranca Sergio Ramos.

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí.

SVET

Ako Trump za pár dní nahneval dve jadrové mocnosti

Trump sa pustil do telefonátov so svetovými lídrami.


Už ste čítali?