List Maďarom. Kvôli mape.

Autor: Alojz Hlina | 26.1.2011 o 13:04 | (upravené 26.1.2011 o 13:20) Karma článku: 11,51 | Prečítané:  2734x

Mám pocit, že by som mal Maďarom za hranicami, ale aj Maďarom u nás dať vysvetlenie mojej akcie v Bruseli. Bol som v Bruseli pozrieť koberec. Vždy je lepšie raz vidieť, ako sto razy počuť. Brusel je pekné mesto. Dokonca veľmi pekné mesto. EU quartier až taká atraktívna nie je. Môžem pokojne konštatovať, že by som sa tam šiel pozrieť ako turista asi len vtedy, keby som už všade inde bol a odlet lietadla by bol ešte ďaleko. Ak by v budove Rady Európy nebol koberec s mapou, je isté, že by som návštevu tejto budovy vynechal. Mapa na koberci vzbudila záujem. A ak toto bolo zámerom, tak sa podaril. Otázkou ostáva, či je to tá správna cesta.

Mapa sa aj u nás na Slovensku prezentovala čiastočne nesprávne , a to ako mapa veľkého Uhorska, čo však nezodpovedá skutočnosti. Na mape je vyznačená Habsburská monarchia a do nej je vtlačený rok 1848. Pán Márton Hajdu, hovorca maďarského predsedníctva EÚ reagoval  na vyjadrenie môjho názoru na túto mapu nasledovne:

Táto mapa ukazuje strednú Európu v čase, keď boli všetky krajiny v tejto oblasti pod kontrolou Viedne, v čase keď mnohé národy Habsburskej ríše, vrátane Maďarov, ale aj Čechov a Poliakov bojovali proti absolutistickej moci a za získanie nezávislosti a práva na sebaurčenie. Nechápem, čo má tento pán proti revolúcii proti absolutizmu?" /zdroj Hospodárske noviny 19.1.2011 /

 

Dovoľte mi teda vysvetliť všetkým tým, ktorých zaujíma to, čo má tento pán /teda ja/ proti uvedenej mape. Pán Márton Hajdu má pravdu, že v roku 1848 mnohé národy bojovali proti absolutistickej moci a za práva na sebaurčenie. Škoda, že pri menovaní národov opomenul Slovákov. Rok 1848 bol revolučným rokom. Národy sa zobúdzali a žiadali slobodu a nezávislosť - v Maďarsku, v Čechách a aj inde v Európe. Z nášho pohľadu je dôležité pripomenúť, že aj na Slovensku.

V Liptovskom Mikuláši - v meste, v ktorom som sa narodil, boli v roku 1848 sformulované Žiadosti slovenského národa. Trpká príchuť týchto udalostí ostáva v spojitosti s Uhorskom aj po rokoch. Prečo? Naši národní buditelia, ktorí tieto žiadosti sformulovali /Štúr, Hodža, Hurban/ sa rovnako v tento revolučný rok 1848 dočkali reakcie zo strany uhorskej vlády, a to, že bol na nich vydaný zatykač.

Áno, je pravdou, že maďarský národ v tých rokoch bojoval za svoju slobodu, no žiaľ, v tom istom období zároveň neuznal nárok iného národa, ktorý žiadal to isté od nich.

Preto je táto mapa pre mňa problematická. Reakcia Mártona Hajdu hovorí, že si kompetentní túto skutočnosť asi neuvedomujú.

Skúsim byť optimista a poviem, že si túto skutočnosť náležite neuvedomili a teraz uznajú, že vo svetle týchto udalostí uznávajú, že mapa z roku 1848 môže mať pre Slovákov trpkú príchuť. Špeciálne, ak je spojená s Maďarskom ako nástupcom Uhorska.

Dúfam, že je to tak. Ak to tak nie je, jediné, čo s tým môžem urobiť je, že vyjadrím ľútosť.

Na Slovensku a v Maďarsku sú ľudia, ktorí sú pre vec spoločného porozumenia zatrpknutí, rokmi kŕmení nenávisťou, strachom a inými negatívnymi pocitmi.  Ich mozog zatemnil. Nenávratne. Ak by však naše vzájomné spolunažívanie malo byť postavené na činoch týchto ľudí, neboli by to šťastné chvíle, ktoré by nás v budúcnosti čakali. Ak budeme vytvárať negatívne emócie aj u ľudí nezaťažených a ľudí s otvorenou mysľou, bude sa naše spolunažívanie v priestore Európy čoraz viac komplikovať.

Nie som nacionalista. Som človek s otvorenou mysľou. A viem, že moja sloboda končí tam, kde začína sloboda toho druhého.

Je dobré, že som bol na tom koberci a vyjadril som svoj názor na mapu relatívne dôstojným spôsobom. Dokonca som k podobizni skladateľa F. Liszta položil kyticu tulipánov. Určite je to lepšie, ako by tam ľudia so zatemnenou mysľou „vyjadrili" svoj názor takým spôsobom, ktorý by sa Vás mohol hlboko dotknúť a uraziť. Keďže títo ľudia mňa zo srdca neznášajú, môžeme povedať, že koberec je pre nich v súčasnosti už zabudnutá vec.

A to je dobre. Nemôžeme dovoliť rôznym extrémistom na jednej alebo na druhej strane, aby hazardovali s našimi osudmi.

 

Zatiaľ len toľko.

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Soros je všade. Orbánov verejný nepriateľ číslo jeden

Maďarský premiér si spravil agendu z útokov na migrantov aj médiá.

KOMENTÁRE

Vnášanie Kaliňáka do osád je novou tradíciou

Treba sa postaviť chrbtom a potom takto zariekať: že bude viac policajtov.


Už ste čítali?