Dostanú aj Rómovia maďarské občianstvo?

Autor: Alojz Hlina | 31.1.2011 o 9:08 | Karma článku: 10,80 | Prečítané:  2534x

  Ak by USA vyhlásili, že dajú každému, kto pochádza z krajiny, z ktorej predkovia niekedy kolonizovali Ameriku občianstvo, tak by som si kúpil zopár akcií spoločnosti, ktoré tlačia pasy. Určite by akcie týchto spoločností rástli . My tu však riešime trochu inú situáciu.  

Maďarsko zatiaľ dáva občianstvo každému, kto sa preukáže, že niektorý jeho predok mal maďarský pôvod , vie hovoriť maďarsky a nebol trestaný.

Poznám viacerých Rómov z juhu Slovenska, rozprávajú slovensky ale aj po maďarsky. Rozhodol som sa byť ich „advokátom", ochrancom ich ľudských práv, ak bude treba. A nielen ja.

Modelujme situáciu:

Príde Róm na konzulát. Žije tu dlho, teda má predkov  aj s maďarským pôvodom, vie maďarsky a nebol trestaný. Z formálneho hľadiska by podľa dnes platného zákona nemal byť problém, aby dostal maďarské občianstvo.

Bude to skutočne tak? Na to som zvedavý. Nepredpokladám, že v dotazníku Maďarskej republiky  v dnešnej modernej Európe bude kolonka: Žiadateľ je/nie je Róm  /zaškrtnite, čo sa hodí/.

Existujú iné, jemné metódy „signálu", že tento žiadateľ sa nehodí do nášho zámeru. Možno sú úradníci poučení, že v takomto prípade majú založiť malý roh žiadosti, alebo ceruzkou nakresliť guličku do žiadosti.

Alebo nemajú, veď ako by aj mohli, veď Maďarsko je moderná krajina a to, že tam sedia ľudia v uniformách, je len kulisa. Veď tam len prebieha natáčanie dokumentu o hrôzach vojny.

Takže existuje skupina ľudí a ja som jej členom, ktorá dáva tento záväzný verejný prísľub:

Prvým desiatim žiadateľom rómskeho etnika, ktorí sa prihlásia na inštitúciách uvedených v tomto texte a zdokladujú, že splnili všetky formálne náležitosti na získanie maďarského občianstva a napriek tomu im nebolo pridelené , poskytneme 300 EUR ako zálohu na plnenie za nemajetkovú ujmu, ktorá im bola spôsobená a ktorú budeme vymáhať v ich mene od Maďarskej Republiky. V následnom konaní s ich súhlasom budeme týchto poškodených občanov zastupovať voči Maďarskej Republike, ktorá ich takýmto spôsobom hrubo a necitlivo diskriminuje len kvôli etnickej príslušnosti a tým im spôsobila ujmu a poškodila ich ľudské práva.

Takto poškodení občania sa môžu prihlásiť:

A/           Splnomocnenec Vlády SR pre rómsku komunitu

RNDr. Miroslav Polák,  Cukrova 14, Bratislava

 

alebo

B/      v  regionálnych kanceláriách SNSLP/Slovenské národné stredisko pre ľudské práva/  v Nových Zámkoch, Rimavskej Sobote, Humennom, v Bratislave

Z uvedených inštitúcií si podania vyžiadame a pre vyplatenie zálohy bude potrebné dokumentovať dátum a čas podania. Podania  podané iným spôsobom ako cez uvedené inštitúcie, ktoré majú zo zákona povinnosť sa takýmto záležitostiam venovať nebudeme brať do úvahy.

Ak by znova v Európe niekto začal „pracovať" takým spôsobom, že maďarským občanom je fešák s blond vlasmi a podobne ale maďarským občanom určite nie je občan s tmavšou pokožkou a hustými čiernymi vlasmi, tak pevne dúfam, že Európu to bude zaujímať.

A možno však naši rómski spoluobčania nebudú mať problém získať maďarské občianstvo a všetko pôjde hladko. Potom bude zaujímavé zistiť, ako  na skutočnosť, že  Maďarsko bude mať toľko nových rómskych spoluobčanov budú reagovať  Orbánovi voliči a hlavne voliči Jobbiku.

 

http://www.snslp.sk/#page=2020

http://www.romovia.vlada.gov.sk/1807/kontakty.php

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Soros je všade. Orbánov verejný nepriateľ číslo jeden

Maďarský premiér si spravil agendu z útokov na migrantov aj médiá.

KOMENTÁRE

Vnášanie Kaliňáka do osád je novou tradíciou

Treba sa postaviť chrbtom a potom takto zariekať: že bude viac policajtov.


Už ste čítali?