Dostanú aj Rómovia maďarské občianstvo?

Autor: Alojz Hlina | 31.1.2011 o 9:08 | Karma článku: 10,80 | Prečítané:  2534x

  Ak by USA vyhlásili, že dajú každému, kto pochádza z krajiny, z ktorej predkovia niekedy kolonizovali Ameriku občianstvo, tak by som si kúpil zopár akcií spoločnosti, ktoré tlačia pasy. Určite by akcie týchto spoločností rástli . My tu však riešime trochu inú situáciu.  

Maďarsko zatiaľ dáva občianstvo každému, kto sa preukáže, že niektorý jeho predok mal maďarský pôvod , vie hovoriť maďarsky a nebol trestaný.

Poznám viacerých Rómov z juhu Slovenska, rozprávajú slovensky ale aj po maďarsky. Rozhodol som sa byť ich „advokátom", ochrancom ich ľudských práv, ak bude treba. A nielen ja.

Modelujme situáciu:

Príde Róm na konzulát. Žije tu dlho, teda má predkov  aj s maďarským pôvodom, vie maďarsky a nebol trestaný. Z formálneho hľadiska by podľa dnes platného zákona nemal byť problém, aby dostal maďarské občianstvo.

Bude to skutočne tak? Na to som zvedavý. Nepredpokladám, že v dotazníku Maďarskej republiky  v dnešnej modernej Európe bude kolonka: Žiadateľ je/nie je Róm  /zaškrtnite, čo sa hodí/.

Existujú iné, jemné metódy „signálu", že tento žiadateľ sa nehodí do nášho zámeru. Možno sú úradníci poučení, že v takomto prípade majú založiť malý roh žiadosti, alebo ceruzkou nakresliť guličku do žiadosti.

Alebo nemajú, veď ako by aj mohli, veď Maďarsko je moderná krajina a to, že tam sedia ľudia v uniformách, je len kulisa. Veď tam len prebieha natáčanie dokumentu o hrôzach vojny.

Takže existuje skupina ľudí a ja som jej členom, ktorá dáva tento záväzný verejný prísľub:

Prvým desiatim žiadateľom rómskeho etnika, ktorí sa prihlásia na inštitúciách uvedených v tomto texte a zdokladujú, že splnili všetky formálne náležitosti na získanie maďarského občianstva a napriek tomu im nebolo pridelené , poskytneme 300 EUR ako zálohu na plnenie za nemajetkovú ujmu, ktorá im bola spôsobená a ktorú budeme vymáhať v ich mene od Maďarskej Republiky. V následnom konaní s ich súhlasom budeme týchto poškodených občanov zastupovať voči Maďarskej Republike, ktorá ich takýmto spôsobom hrubo a necitlivo diskriminuje len kvôli etnickej príslušnosti a tým im spôsobila ujmu a poškodila ich ľudské práva.

Takto poškodení občania sa môžu prihlásiť:

A/           Splnomocnenec Vlády SR pre rómsku komunitu

RNDr. Miroslav Polák,  Cukrova 14, Bratislava

 

alebo

B/      v  regionálnych kanceláriách SNSLP/Slovenské národné stredisko pre ľudské práva/  v Nových Zámkoch, Rimavskej Sobote, Humennom, v Bratislave

Z uvedených inštitúcií si podania vyžiadame a pre vyplatenie zálohy bude potrebné dokumentovať dátum a čas podania. Podania  podané iným spôsobom ako cez uvedené inštitúcie, ktoré majú zo zákona povinnosť sa takýmto záležitostiam venovať nebudeme brať do úvahy.

Ak by znova v Európe niekto začal „pracovať" takým spôsobom, že maďarským občanom je fešák s blond vlasmi a podobne ale maďarským občanom určite nie je občan s tmavšou pokožkou a hustými čiernymi vlasmi, tak pevne dúfam, že Európu to bude zaujímať.

A možno však naši rómski spoluobčania nebudú mať problém získať maďarské občianstvo a všetko pôjde hladko. Potom bude zaujímavé zistiť, ako  na skutočnosť, že  Maďarsko bude mať toľko nových rómskych spoluobčanov budú reagovať  Orbánovi voliči a hlavne voliči Jobbiku.

 

http://www.snslp.sk/#page=2020

http://www.romovia.vlada.gov.sk/1807/kontakty.php

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Obľúbenejší ako Maradona v Neapole nikto nebol. Hamšík dokázal nevídanú vec

Slovák Marek Hamšík vyrovnal klubový rekord Diega Maradonu.

SVET

Brexit pokračuje. Druhá fáza môže skončiť aj referendom

Začínajú najväčšie obchodné rokovania histórie.

KOMENTÁRE

Pointou lyžovačky nie je obrat vlekárov

Keby sa Smer držal v týchto limitoch, žili by sme v šťastnej krajine.


Už ste čítali?