Pán Sulík, a kde budeme demonštrovať?

Autor: Alojz Hlina | 25.2.2011 o 13:40 | (upravené 25.2.2011 o 13:53) Karma článku: 8,28 | Prečítané:  2170x

Demokracia na Slovensku je v ohrození. Viem, že pán Sulík je na dovolenke, ale keďže je demokracia v ohrození podujal som sa napísať mu tento  polo/otvorený list. Zima, nezima, chodím do práce pešo a včera cestou do práce som bol svedkom „obrovského ataku" na našu demokraciu.

Pred našim parlamentom v malom parčíku, ktorý je cez  cestu, začal vyrastať stavebný plot. Budú sa tam stavať garáže.

Ale kde sa bude demonštrovať? Toto miesto je jediné miesto pri Národnej Rade, kde Vám dovolia zaujať verejné priestranstvo, teda legálne demonštrovať.

S tým atakom na našu demokraciu to trochu preháňam a preto skúsim vážne.

V parčíku oproti Národnej Rade sa udiali mnohé  pamätné demonštrácie, radšej nebudem menovať ktoré, lebo na niekoho zabudnem a zase bude zle. Teraz je však parčík oplotený a ide sa tam stavať . Samozrejme, keďže sme na Slovensku, príprava na stavbu prebiehala presne tak, ako sa na stredo a východoeurópske postkomunistické pomery sluší a patrí, teda stromy v parčíku sa nemilosrdne spílili. Veď, čo je ľahšie, ako priložiť nabrúsenú motorovú pílu k zdravému kmeňu stromu a zatlačiť. Trochu osvietený investor by urobil aspoň trochu komédie pre Lukáča/Vlk/ a spol., a pred zrakmi kamier by sa tie tri-štyri stromy pokúsil presadiť. To by bola publicita. To by bolo PR. Avšak, tam sme ešte nedorástli. To ešte potrvá.

Rovnako je pre naše pomery príznačné, že plot staveniska je položený na chodníku. To znamená, ak by ste sa rozhodli ísť po chodníku /čo je vcelku logické rozhodnutie, lebo chodníky sú pre chodcov/, máte smolu - na chodníku je stavebný plot. Ktovie, ktorý génius vydal rozhodnutie o zabratí chodníka? Asi niekto, kto po chodníkoch nechodí.

Pre demokraciu na Slovensku je dôležitejšie ako vypílené stromy a plot na chodníku zistiť a vyriešiť nasledovné skutočnosti:

Kde sa budú môcť konať demonštrácie počas výstavby garáží? Dúfam, že niekto nerozhodne tak, že kým stavbu nedostavajú, tak protesty a verejné zhromaždenia jednoducho pred parlamentom nebudú. Samozrejme, sú ľudia a strany, ktorým by to veľmi vyhovovalo. A preto vlastne píšem pánovi Sulíkovi tento polootvorený list, aby ako presvedčený liberál a demokrat  umožnil konanie protestov na inom mieste.

Druhá dôležitá otvorená otázka je tá, či pán Ďurkovský neumožnil výstavbu garáží s tým, že aj po ukončení sa na ploche bývalého parčíka už nebude môcť protestovať  a  či sa tam bude môcť vôbec občan, obyvateľ voľne pohybovať. Ak nie, tak pánovi Ďurkovskému ku jeho už mnohým" funkciám" pribudne aj ďalšia, a to hrobár demokracie.

Samozrejme, že sa objavia hlasy, že načo protesty, veď aj tak tam bol iba hluk a podobne. Ak však pripustíme tento argument , tak je to s našou demokratickou tradíciou naozaj veľmi úbohé.

V televízii bol príspevok redaktorky Dratvovej, že dlaždice pred parlamentom sú podtečené a  špliechajú. Môžem povedať, že je to fakt hanba, že tých pár dlaždíc nikto neopraví. Promptná reakcia hovorkyne Národnej  rady, že to odstránia, dáva nádej, že aj na tieto občiansko-novinárske otázky bude niekto /p. Sulík, Magistrát/ hľadať odpoveď:

-Prečo je plot stavby na chodníku?

-Na ktorom mieste sa počas stavby garáží budú môcť konať prípadné protesty, keď občania budú chcieť protestovať pred Národnou Radou?

-Ako bude upravený režim užívania plochy nad parkoviskom po ukončení garáží? Bude mať naďalej štatút verejného priestranstva ako doteraz alebo tam pribudne tabuľka „ Súkromný pozemok, nevstupovať!" ?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?