Zhuliť sa dekriminalizovane

Autor: Alojz Hlina | 9.5.2011 o 9:28 | (upravené 9.5.2011 o 11:22) Karma článku: 9,10 | Prečítané:  2376x

Rozbieha sa parádna" jízda ", na konci ktorej má byť čo vlastne? Asi metódou postupného zohrievania vody v hrnci so žabou sa rozhodli niektorí poslanci dekriminalizovať marihuanu. Zatiaľ to bude na lekárske účely a potom to už pôjde ľahšie.

Je to legitímna snaha poslancov priniesť do spoločnosti niečo nové. Podľa nich, niečo pozitívne. Mne sa však v súvislosti s touto témou otvárajú niektoré otázky.

Argumentačne sa celý problém prezentuje /ba dokonca som už aj videl billboardy/, že veľa mladých ľudí pácha trestný čin tým, že fajčí marihuanu. Ako riešenie sa ponúka dekriminalizácia. Zvláštna logika.

V bežnom živote 99% vodičov prekročilo predpísanú rýchlosť, teda štatisticky omnoho viac ako konzumentov marihuany medzi mladými ľuďmi. Skoro sto percent vodičov porušilo , alebo sem-tam porušuje zákon a predpisy. Čo má byť riešením takejto situácie? V zmysle logiky niektorých poslancov by to bolo zrušenie obmedzenej rýchlosti.

Aj pri hlbšom rozbore táto logika sedí. Podľa niekoho sú účinky marihuany na konkrétneho jedinca účinky  pozitívne /či už medicínske, či iné/. Rovnako rušenie obmedzenej rýchlosti má pozitívny rozmer pre šoféra a to, že sa tam , kam mieri, dostane rýchlejšie.

Idylka však končí, keď sa to pokazí. Konzument marihuany dostane schizofréniu alebo prejde na tvrdšie drogy, začne kradnúť najskôr v rodine, neskôr na ulici a nakoniec skončí v lepšom prípade na liečení. Šofér, ktorý sa ponáhľa, narazí do zvodidiel a v tom „lepšom" prípade zabije seba, v tom horšom narazí do iného auta a zabije tam rodinku s deťmi. Čo potom? Kto je zodpovedný?

Tých príkladov by sa dalo nájsť viacero, keď štatisticky veľa ľudí porušuje nejaký zákon. Ak by však riešením bolo jeho zrušenie, môžeme sa dožiť peknej budúcnosti.

Čisto teoreticky. Fajčenie marihuany bude dekriminalizované. Bude upravený aj vek užívateľa? Pri alkohole aspoň štát zariadil, že piť legálne môžu len mladí ľudia vo veku od  18 rokov. Ako by to bolo pri dekriminalizovanom hulení? Od koľkých rokov sú niektorí poslanci presvedčení, že účinky sú pozitívne? Od 12- tich rokov alebo od 15-tich rokov?  Čo má robiť rodič, keď mu príde domov dekriminalizovane  zhulené dieťa domov? Môže ho potrestať? Možno to drzejšie a dobre zhulené sa proti rodičom postaví a povie, že je to jeho právo, občianske právo.

Mám dve dorastajúce deti. A mám obavu, že v škole bude diskusia a atmosféra  taká, že hulenie je vlastne demokratickým výdobytkom a kto nehulí, nie je IN. To, že je to nelegálne, už platiť nebude. Čiže aký rešpekt? Aká obava? A to, že je to škodlive? To nie je argument, lebo čo dnes vlastne už nie je škodlivé?

Na divokú „jízdu" sa vydali poslanci, ktorí sa angažujú v tejto téme. Dvoch z nich poznám. Juraj Droba, myslím, deti nemá a Martin Poliačik je práve v radostnom očakávaní prvého potomka. Čiže nepoznajú obavu rodiča o svoje deti. Ja ju mám a môžem za mňa povedať, že to celé vnímam s veľkými rozpakmi. Pred pár rokmi, keď som ešte nepísal blogy, ktoré čítajú aj citlivé povahy, by som rovno povedal, že je to riadna hlúposť.

Bude zaujímavé sledovať vývoj jedinca v čase a v priestore. Ktovie, aké názory bude Martin Poliačik zastávať, keď  jeho dieťa bude smerovať do puberty. Keďže je google večný a nezmazateľný, budeme si to môcť overiť.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Fotografka z Tour: Sagan má výraznú tvár, je fotogenický. Je to prosto chlap

Češka Markéta Navrátilová bola dlhé roky jedinou ženou, ktorá fotila Tour de France z motorky.

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Za dva roky dali prácu 80 ľuďom.

AUTO

V garáži opatruje rodinné dedičstvo: Škodu 120 GLS

Najdrahšia verzia škodovky mala ako jediná olejový chladič.


Už ste čítali?