Ako sudcovia šantili u Bonnana

Autor: Alojz Hlina | 21.6.2011 o 10:50 | Karma článku: 15,14 | Prečítané:  2750x

Sudcovská elita sa zabávala v bare Bonnano. Okrem sudcov, prokurátora, právnikov, nechýbali tam aj moji obľúbenci zo SNS.  Ak sa sudcovia zabávajú v bare s názvom Bonnano, je to čistá zvrátenosť. Vie si niekto predstaviť, že by sa americkí sudcovia zabávali v bare Al Kaida?

Alebo sudcovia, ktorí pojednávajú o obetiach nacizmu by žúrovali v Bare u Eichmanna? Aký ešte absurdnejší príklad sa dá použiť?

Už len to, že si niekto dá názov svojho podniku po mafiánovi, svedčí o jeho osobnosti.  Ja by som do takého podniku nevliezol. Obedovať tam  rodinou a pozerať sa na samopal mi príde morbídne. To,že si tento človek dá na svoje auto ŠPZ  „SOPRANOS", hovorí za všetko.  No a to, že tento človek kandidoval za SNS, to je priam až logické. Možno výrastkov s pubertiackym akné by názov Bonnano a inštalácie /mafiánska výzdoba/ mohli zaujať. Alebo aj chlapíkov s jednoduchým riešením pre všetko. To, že sa tam stretne sudcovská elita, to som vskutku nečakal.

Čisto teoreticky, ak by som bol sudca a niekto by ma volal a pozval na oslavu, spýtal by som sa: „A kde to bude?" „ V bare Bonnano v Rajeckých Tepliciach" znela by odpoveď. Moja reakcia by bola, že ma skúša  Pročko. Chyták. Taký blbý nie som ani náhodou.

Nie som zbehlý v týchto veciach. Preto budem otázky formulovať laicky, avšak ich podstata je jasná.Koho sa mám spýtať nasledujúce otázky:

1./          Ak by občan alebo spoločnosť bola účastníkom súdneho procesu proti nejakému výkukovi, ktorý danú osobu alebo spoločnosť poškodil a súd by pojednával niektorý zo sudcov, ktorý šantil u Bonnana, bude námietka zaujatosti voči tomuto sudcovi uznaná ako odôvodnená? Ako dôvod zaujatosti bude uvedené, že sudca prechováva sympatie k zločincom /zločincom veľkého kalibru - Bonnano/ a neúctu k obetiam. Na internete som našiel uznesenie Najvyššieho súdu, v ktorom sa hovorí, kto je považovaný za nestranného sudcu. Do pozornosti dávam časť, kde sa píše: „ .... voči ním nemá žiadne predsudky, sympatie, ani antipatie ..."

Za nestranného sudcu právna prax považuje takého sudcu, ktorý je podľa svojho vedomia a svedomia a z titulu funkcie nezávislý na prejednávanej veci a účastníkoch sporu (ich zástupcoch) v tom zmysle, že je voči nim neutrálny, že voči nim nemá žiadne predsudky, sympatie ani antipatie, teda že účastníci sú v jeho očiach úplne rovní, a že k právnemu vzťahu, ktorý rieši, nezískal vzťah ešte predtým, než mu vec pripadla na prejednanie a rozhodnutie, a je teda dostatočný predpoklad, že bude môcť vec posudzovať úplne nezávisle a slobodne. Práve nestrannosť sudcu je zárukou riadneho výkonu základného práva jednotlivca na spravodlivú súdnu ochranu a spochybnenie nestrannosti sudcu má za následok povinnosť iného súdneho orgánu preveriť, či vyslovené pochybnosti sú spôsobilé prelomiť právo jednotlivca na zákonného sudcu v zmysle čl. 48 ods. 1 ústavy, tzn. sudcu na príslušnom súde, ktorý sa má od počiatku s napadnutou vecou zaoberať.

(uznesenie Najvyššieho súdu SR z 31. 01. 2011, sp. zn. 1Ndz/1/2011)

 

2/           Ďalšia otázka:  Ak námietka zaujatosti bude uznaná a podobne budú postupovať viacerí poškodení účastníci v sporoch, potom takýto sudca nemôže vlastne vykonávať plnohodnotne svoju prácu. Čo potom?

3/           Ak by nebola uznaná námietka k zaujatosti, kde sa má právo poškodená strana, osoba, firma domáhať sa spravodlivosti  a práva na nestranného sudcu?

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme

EKONOMIKA

Daniari pripravili na Remetu trestné oznámenie, na políciu neodišlo

Firma buduje tunel za 410 miliónov eur.

ŠPORT

Slovenka dvakrát zdolala olympijskú víťazku. Pár hodín po maturite

Podmaníková vraj favoritku rozplakala.


Už ste čítali?