Ako sudcovia šantili u Bonnana

Autor: Alojz Hlina | 21.6.2011 o 10:50 | Karma článku: 15,14 | Prečítané:  2754x

Sudcovská elita sa zabávala v bare Bonnano. Okrem sudcov, prokurátora, právnikov, nechýbali tam aj moji obľúbenci zo SNS.  Ak sa sudcovia zabávajú v bare s názvom Bonnano, je to čistá zvrátenosť. Vie si niekto predstaviť, že by sa americkí sudcovia zabávali v bare Al Kaida?

Alebo sudcovia, ktorí pojednávajú o obetiach nacizmu by žúrovali v Bare u Eichmanna? Aký ešte absurdnejší príklad sa dá použiť?

Už len to, že si niekto dá názov svojho podniku po mafiánovi, svedčí o jeho osobnosti.  Ja by som do takého podniku nevliezol. Obedovať tam  rodinou a pozerať sa na samopal mi príde morbídne. To,že si tento človek dá na svoje auto ŠPZ  „SOPRANOS", hovorí za všetko.  No a to, že tento človek kandidoval za SNS, to je priam až logické. Možno výrastkov s pubertiackym akné by názov Bonnano a inštalácie /mafiánska výzdoba/ mohli zaujať. Alebo aj chlapíkov s jednoduchým riešením pre všetko. To, že sa tam stretne sudcovská elita, to som vskutku nečakal.

Čisto teoreticky, ak by som bol sudca a niekto by ma volal a pozval na oslavu, spýtal by som sa: „A kde to bude?" „ V bare Bonnano v Rajeckých Tepliciach" znela by odpoveď. Moja reakcia by bola, že ma skúša  Pročko. Chyták. Taký blbý nie som ani náhodou.

Nie som zbehlý v týchto veciach. Preto budem otázky formulovať laicky, avšak ich podstata je jasná.Koho sa mám spýtať nasledujúce otázky:

1./          Ak by občan alebo spoločnosť bola účastníkom súdneho procesu proti nejakému výkukovi, ktorý danú osobu alebo spoločnosť poškodil a súd by pojednával niektorý zo sudcov, ktorý šantil u Bonnana, bude námietka zaujatosti voči tomuto sudcovi uznaná ako odôvodnená? Ako dôvod zaujatosti bude uvedené, že sudca prechováva sympatie k zločincom /zločincom veľkého kalibru - Bonnano/ a neúctu k obetiam. Na internete som našiel uznesenie Najvyššieho súdu, v ktorom sa hovorí, kto je považovaný za nestranného sudcu. Do pozornosti dávam časť, kde sa píše: „ .... voči ním nemá žiadne predsudky, sympatie, ani antipatie ..."

Za nestranného sudcu právna prax považuje takého sudcu, ktorý je podľa svojho vedomia a svedomia a z titulu funkcie nezávislý na prejednávanej veci a účastníkoch sporu (ich zástupcoch) v tom zmysle, že je voči nim neutrálny, že voči nim nemá žiadne predsudky, sympatie ani antipatie, teda že účastníci sú v jeho očiach úplne rovní, a že k právnemu vzťahu, ktorý rieši, nezískal vzťah ešte predtým, než mu vec pripadla na prejednanie a rozhodnutie, a je teda dostatočný predpoklad, že bude môcť vec posudzovať úplne nezávisle a slobodne. Práve nestrannosť sudcu je zárukou riadneho výkonu základného práva jednotlivca na spravodlivú súdnu ochranu a spochybnenie nestrannosti sudcu má za následok povinnosť iného súdneho orgánu preveriť, či vyslovené pochybnosti sú spôsobilé prelomiť právo jednotlivca na zákonného sudcu v zmysle čl. 48 ods. 1 ústavy, tzn. sudcu na príslušnom súde, ktorý sa má od počiatku s napadnutou vecou zaoberať.

(uznesenie Najvyššieho súdu SR z 31. 01. 2011, sp. zn. 1Ndz/1/2011)

 

2/           Ďalšia otázka:  Ak námietka zaujatosti bude uznaná a podobne budú postupovať viacerí poškodení účastníci v sporoch, potom takýto sudca nemôže vlastne vykonávať plnohodnotne svoju prácu. Čo potom?

3/           Ak by nebola uznaná námietka k zaujatosti, kde sa má právo poškodená strana, osoba, firma domáhať sa spravodlivosti  a práva na nestranného sudcu?

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?