Koľko chlebíčkov treba zjesť?

Autor: Alojz Hlina | 23.7.2011 o 14:43 | (upravené 23.7.2011 o 14:51) Karma článku: 16,64 | Prečítané:  3098x

Riešeniu rómskej problematiky sa venovalo veľa prostriedkov a zjedlo sa more chlebíčkov v klimatizovaných priestoroch, tak kde do kelu je výsledok?! Riešenie tejto problematiky netreba hľadať  v príspevkoch rôznych géniov, ktorí sa anonymne zapájajú do diskusií pod článkami v bulvárnych médiách.

Rovnako sa zdá, že treba urobiť koniec aj jedeniu chlebíčkov.  Tento výraz je obrazný.  Pod jedením chlebíčkov nemyslím len priamu konzumáciu chlebíčkov na rôznych konferenciách, pod tento výraz zahŕňam aj rôznu „akože" pomoc.

Rozhodol som sa doviezť dva kontajnery na Družstevnú ulicu v Malackách. Tieto slúžia ako mobilná škôlka a hygienické zariadenia. Rómovia túto formu pomoci ich deťom zatiaľ ignorujú.

Nebudem skúmať, či im to niekto poradil.

Nebudeme v škôlke robiť to, čo sa robí v osadách. Vždy zaberie doniesť chlapom pálenku a deťom cukríky. Tá nedôvera je tam taká veľká, že mám obavu, že ak by sme tým deťom dali cukríky, tak im možno niekto poradí, aby na druhý deň povedali, že ich bolelo brucho. Je to na škodu. Každopádne však verím, že projekt Mobilná škôlka je dobrý projekt a skôr alebo neskôr sa to potvrdí.

Niekedy mám pocit, že sme touto mobilnou škôlkou trochu pichli tam, kde dlhé roky je, ako sa hovorí, úplne všetko jasné a dohodnuté.

Dokonca zaznievajú „odborné" výhrady. Napríklad, že takýto spôsob terénnej práce nahrádzajú nejaké podprahové centrá. Priznám sa,  neviem, čo sú podprahové centrá. Pokiaľ však nie sú v osade alebo len, ako sa hovorí, cez cestu, tak ich prínosu veľmi neverím. Povedzte, koľko fyzických a psychických bariér musí dieťa z osady prekonať, aby išlo do podprahového centra voľakde v dedine alebo dokonca až do okresného mesta? Ak nejde Mohamed k hore, musí prísť hora k Mohamedovi.

Ďalšou odbornou výhradou sa javí to, že sme neoznámili rodine v Malackách vopred, že takéto zariadenie tam príde. No neviem. Mám pocit že v prípade, ak by to bolo oznámené priamo im, tak by sa táto informácia posunula niekam inam a odtiaľ by následne prišiel list plný „odborných" výhrad, prečo by mesto nemalo povoliť inštaláciu škôlky. Mimochodom, ak niekto berie na Mestskom úrade v Malackách peniaze za to, že má v referáte terénnu, sociálnu prácu, tak on alebo ona by im to mala oznámiť. Ak niekto chce pomôcť, tak to oznámi miestnym orgánom a o prípadnej pomoci komunikuje s nimi. Práve až necitlivé môže byť niekomu sa snažiť pomôcť tak, že im priamo oznamujete: Chceme Vám pomôcť, vidíme, že nemáte sprchu, záchod. Beriete alebo neberiete? Ak niekomu chcete pomôcť, tak to proste urobíte.

Dúfam, že posledná „odborná" výhrada spočíva v tom, že tam majú, resp. by mali pracovať rómski dobrovoľníci. Tomu nerozumiem. Prečo by mali? Môžu. Ale prečo by mali? Teda imperatív. Dôvera sa získava na základe poznania. A garantujem Vám, že mne niektorí Rómovia dôverujú určite viac ako niekomu  inému, len preto, že je Róm.

Takže, ak by som mal byť kvôli Mobilnej škôlke označený za necitlivého a neodborného, tak nech.

No a čo?

Za moje peniaze si môžem urobiť aj mobilnú škôlku, ktorá sa nikomu nepáči. Ale rozmýšľam, že sa začnem zaujímať o to, ako sa míňajú verejné zdroje na túto problematiku. A aké sú výsledky, keď už tá moja aktivita je tak neodborná...

Každopádne viem, že projekt Mobilnej škôlky je dobrý  a potvrdí sa to.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Fotografka z Tour: Sagan má výraznú tvár, je fotogenický. Je to prosto chlap

Češka Markéta Navrátilová bola dlhé roky jedinou ženou, ktorá fotila Tour de France z motorky.

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Za dva roky dali prácu 80 ľuďom.

AUTO

V garáži opatruje rodinné dedičstvo: Škodu 120 GLS

Najdrahšia verzia škodovky mala ako jediná olejový chladič.


Už ste čítali?