Čo je náročnejšie ako zbúrať čiernu stavbu Rómom?

Autor: Alojz Hlina | 27.7.2011 o 14:09 | (upravené 27.7.2011 o 14:22) Karma článku: 16,87 | Prečítané:  5857x

Čo je náročnejšie ako zbúrať čiernu stavbu Rómom? No predsa zbúrať čiernu stavbu gadžovi. Rómom už jednu rozostavanú stavbu na Družstevnej ulici v Malackách zbúrali. A aktuálne, do konca augusta, by im mali zbúrať ďalšiu už postavenú a obývanú.

Rómovia si zo stavebného zákona ťažkú hlavu nerobia. Pripomína mi to jedného stavbára a jeho konštatovanie: „Dole betón, po boku tehla a hore strecha. Aké povolenie? Na čo projekt?"

Ale to búranie - tá rýchlosť a súčinnosť úradov pri čiernej stavbe /obyčajná búda/ na Družstevnej ulici v Malackách ma núti zamyslieť sa nad jednou vecou: Zbúrali už niekomu inému - bielemu stavbu za prítomnosti kamier a buldozérom? Koľko iných stavieb na Slovensku alebo v Bratislave bolo postavených na čierno a pekne si stoja doteraz? Kde sú spravodliví v týchto prípadoch?

Rómovia postavili čiernu stavbu na cudzom pozemku. Ale aj gróf Monte Disneyland v Réci postavil svoj hrad na časti cudzích pozemkov.

Spravodlivosti by malo byť učinené za dosť, ale prvý test si urobiť na rómskej čiernej stavbe mi až tak spravodlivé nepríde.

Rozhodnutie o odstránení ich stavby je správne, ale či vhodné, dávam na zváženie.

Sám pán Dobrovodský, ktorý tam na rozdiel od nás žije, povedal, že to nie je riešením. Riešením v tomto prípade je odsťahovanie rodiny. V prípade, že na konci augusta stavbu zbúrajú, tak to už naozaj budú spať na smeny, lebo ten priestor, ktorý im ostane ani teoreticky neumožňuje, aby sa vyspali. Je predpoklad, že sa tým situácia zhorší a nervozita vzrastie.

Poslanca mestského zastupiteľstva, ktorý to celé vybehal, treba oceniť. Okrem iného, dosiahol precedens. Ak zverejní celý postup, ako  to dosiahol, môžu sa dotknutí obyvatelia inšpirovať niekde inde na Slovensku pri iných čiernych stavbách - gádžovských i rómskych. Verím a dúfam, že ani sudcovia, exekútori, starostovia v tom nebudú robiť rozdiel.

Sudcovi, starostovi, exekútorovi symbolicky a aj reálne /ak bude mať záujem/ podám vďačne ruku, keď bude odstraňovať čiernu stavbu, napr. bielemu gadžovi. Napríklad v Bratislave.

Do jednej sa sťahuje bývalý premiér Fico na hradnom kopci.  Na hradnom kopci je vilová štvrť a stavebník tam postavil arogantnú bytovku. To je skoro to isté, ako v Malackách do rodinnej zástavby Rómovia umiestnili továreň na hlodavce a druhotné suroviny /pálenie káblov/.

Rozdiel je len v tom,  že pozemok na Napoleonom vŕšku bol kúpený. Síce za pár šupov, ale bol. A Rómovia sa nepýtali. Ďalším rozdielom je, že kvôli bytovke na hradnom kopci doslova „znásilnili" územný plán a ešte ani to im nestačilo, a stavebník staval v rozpore s povolením. No a posledný rozdiel? Posledný rozdiel je, že kým do bytovky na Napoleonovom vŕšku sa po zaplatení symbolickej pokuty bude sťahovať /dokonca sám pán Fico/, z továrne na hlodavce v Malackách sa budú musieť obyvatelia vysťahovať.

Rómovia postavili čiernu stavbu, aby mali kde bývať. Nie na kšeft. Obludné monštrum na hradnom kopci postavili také veľké preto, aby zarobili čo najviac. Ktorý dôvod je spoločensky prijateľnejší?

Rómom treba čiernu stavbu zbúrať. Bolo by však lepšie, ak by to bolo po ich vysťahovaní.  Nepríde mi to však vôbec ako exemplárny prípad spravodlivosti. Pozerať sa na to nebudem. Skôr by som sa išiel pozrieť na odstraňovanie iných čiernych stavieb.

A aj ten, kto im to pôjde  oznámiť, by mal mať väčšiu silu v chrbte, keby povedal: Pozrite sa, tu sa s Vami nikto hrať nebude. Tak, ako sme boli prísni a nekompromisní v prípade XY /tu by sa hodilo povedať konkrétny prípad/, keď tiež došlo k zbúraniu stavby, tak aj vo Vašom prípade stavba ide dole a hotovo.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.

DOMOV

Zo Smeru odišiel celý regionálny klub, nechce povedať prečo

Sarosta obce Rišňovce sa sťažuje na ignoráciu zo strany vedenia Smeru.


Už ste čítali?