Malacký mier /zmier/ dohodnutý v Bratislave?

Autor: Alojz Hlina | 4.8.2011 o 10:54 | (upravené 4.8.2011 o 11:48) Karma článku: 13,24 | Prečítané:  3481x

Je čas na zverejnenie návrhu riešenia.Prípad Malacky - Družstevná ulica sa stal fenoménom a riešenie tohto problému sa stane precedensom.  Tvrdil som to od začiatku a tvrdím to aj teraz. To, že Malacky sú v centre záujmu nie je preto, že je uhorková sezóna, ako som sa dočítal v tom ktorom príspevku.

Malacky sú fenoménom preto, že problém v sebe obsahuje koncentráciu podobných problémov inde na Slovensku. A stali sa fenoménom preto, /teraz budem cynický/ že sú v rýchlom dojazde televíznych štábov a spravodajstiev. Veď, problémy sú aj na iných miestach, ale komu by sa chcelo trepať na východ a späť.

Riešenie a výstup zo situácie v kauze Malacky však musia byť a budú dobrou správou aj pre ostatné ťažko skúšané oblasti Slovenska. Kauza Malacky sa vyrieši. Ale zároveň, verím, že bude spúšťačom na pohyb, v ktorom budeme hovoriť o systémových krokoch. Nebudeme jesť chlebíčky na konferenciách a hlupákov v kanadách už tiež nikto volať na pomoc nebude. Budeme hovoriť o systémových krokoch./Niektoré návrhy sú v linke na konci článku/


Problém z Malaciek sa pokúsime uzavrieť dohodou v Bratislave. Výsledok bude dôležitý aj pre Západ, aj pre Východ a ostatné ťažko skúšané oblasti Slovenska. V budove Primaciálneho paláca sa dohodol tzv. Bratislavský mier. Je pekná symbolika, keď Malacký mier /zmier/ sa pokúsime uzavrieť v tej istej budove v utorok predbežne o 13.00 hodine.

Pozvaní sú: pán Oskar Dobrovodský, zástupcovia rodiny Galbovcov a Danihelovcov, starosta Malaciek pán J.Ondrejka, splnomocnenec vlády pre rómske komunity pán V. Pollák a samozrejme aj občianska verejnosť.
Prezenčnú listinu môže vypracovať ten, ktorý „sfušoval" vyhlásenie podpredsedu vlády pána Rudolfa Chmela. Mimochodom, výzva, aby sa podpredseda vlády prišiel pozrieť priamo na miesto problému skôr, ako si dať pripraviť sfušované vyhlásenie, je zatiaľ odignorované. Nikto sa neozval. Mám preto obavu, že verejnosť s takýmto postojom nebude komfortná ... /Viac v linku na konci článku/
Samotné riešenie problému je určitým kompromisom toho, čo je možné urobiť. 1./Je elegantné.2./ Zaťažuje verejné zdroje primerane.3./ Aplikuje princíp angažovanosti občianskeho a súkromného sektora.4./ Je umením možného. 
Samozrejme, ak má niekto lepšie, nech sa páči, ponúknite, predstavte ho. Verejne.


Tak, ako predstavujeme náš návrh.


Riešenie problému v Malackách


Základné fakty:


- rodina Galbovcov sa chce a je aj nevyhnutné aby sa presťahovala. Je fyzicky nemožné, aby na tak malej užívanej ploche bola tak vysoká koncentrácia obyvateľstva. Aj to je jedným z dôvodov pretrvávajúcich problémov, 
- rodina Galbovcov, v tomto prípade, je vlastníkom nehnuteľnosti. Vlastnícke právo je chránené ústavou a preto je nevyhnutné tento fakt zohľadniť. Tento prípad je v inej polohe, ako to býva častejšie, keď rodina je len užívateľom alebo nájomcom obecného alebo súkromného majetku,
- pre rodinu Galbovcov je, s ohľadom na ich situáciu, lepšie bývať čiastočne mimo mesta, 
- po presťahovaní je nevyhnutné naďalej pracovať v rámci terénnej práce, najmä v oblasti práce s deťmi - v projekte Mobilná škôlka.


Účastníci riešenia:


- rodina Galbovcov, 
- štát v zastúpení Úradu splnomocnenca pre rómske komunity
- Mesto Malacky,
- Skupina fyzických a právnických osôb združených vo voľnom združení pod názvom: Riešenie pre Malacky.


Úlohy zúčastnených strán:


- rodina Galbovcov- súčinnosť s jednotlivými postupmi a následné dodržiavanie dohodnutých podmienok, 
- Úrad splnomocnenca - poskytnutie účelovej dotácie vo výške 8 000 EUR pre Mesto Malacky,
- Mesto Malacky - koordinátor projektu, zmluvná strana v kúpno-predajných zmluvách a poskytovateľ pozemku poskytnutého na užívanie, poskytovateľ príspevku 6 000 Eur.
- Združenie Riešenie pre Malacky - poskytovateľ finančnej pôžičky v predpokladanej výške 6 000 EUR, zástupca združenia bude zmluvnou stranou v rámci dohody s rodinou Galbovcov o spôsobe vrátenia pôžičky.


Postup:
Mesto Malacky po lokácii pozemku urobí s rodinou Galbovcov dohodu o užívaní pozemku. V dohode bude špecifikované, že za užívanie pozemku je nevyhnutné platiť len sumu, ktorá predstavuje daň z nehnuteľnosti, rovnako budú špecifikované podmienky a sankcie v prípade ich nedodržania. Následne Mesto Malacky podpíše kúpno-predajnú zmluvu s rodinou o odkúpení ich nehnuteľnosti za sumu, ktorá predstavuje poskytnutú účelovú dotáciu vo výške 14 000 EUR. Súbežne bude urobená kúpno-predajná zmluva medzi Mestom Malacky a rodinou Galbovcov o nákupe 5-tich obytných kontajnerov v celkovej sume 14 000 EUR. To znamená, že rodina Galbovcov z utŕženej sumy za predaj domu zakúpi 5 obytných kontajnerov, ktoré budú jej vlastníctvom. 
Mesto Malacky sa stane vlastníkom domu rodiny Galbovcov a o ďalšom nakladaní s majetkom rozhodne mestské zastupiteľstvo. V prípade, že sa rozhodne pozemok odpredať, tak časť výnosu z predaja musí byť použitý na vrátenie účelovej dotácie, a to Úradu splnomocnenca.
Združenie Riešenie pre Malacky poskytne pôžičku v predpokladanej výške 6 000 EUR, ktorá bude slúžiť na zabezpečenie sťahovania, príprave pozemku na umiestnenie kontajnerov a pripojenie na siete a média. 
Rodina Galbovcov sa zaviaže, že uvedené prostriedky bude postupne splácať a to nasledovným spôsobom:

- bude stanovená cena za jednotku práce, a to 3 EUR/hodina, kde z každej odpracovanej hodiny bude umorovaný dlh vo výške 1,5 EUR a ostávajúca časť sa vypláca. To znamená, že v prípade, že Združenie bude chcieť dostať pôžičku naspäť, bude musieť priebežne v období maximálne troch rokov zabezpečiť dlžníkovi prácu v rozsahu cca 4600 hodín. Prijímatelia pôžičky sú v zmysle dohody povinní na tieto práce nastúpiť a hodiny odpracovať. Zároveň je silne motivačné pre nich to, že okrem splácania pôžičky im bude vyplácaná časť 1,5 EUR na hodinu. 
Pokračovanie projektu Mobilná škôlka na po presťahovaní bude riešene samostatne .

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?