Čo majú spoločné Rómovia a Pink Floyd?

Autor: Alojz Hlina | 25.8.2011 o 9:16 | (upravené 28.8.2011 o 17:58) Karma článku: 13,84 | Prečítané:  3777x

Po revolúcii 89 dávali v kine v Bratislave pri intráku Bernolák /už som aj zabudol, ako sa to kino volalo/ film The Wall. Boli sme v kine piati, ale to vôbec nevadilo. Ten film som videl už predtým. Vidieť ho však v kine na veľkom plátne je iný zážitok.

Film Stena je geniálny. Čo má však spoločné Pink Floyd a ich film s našimi Rómami? Kto by to povedal, ale má. Tí, ktorí film videli, tak čosi nájdu. Tí, čo ho nevideli, poviem len, že keď už nič iné, tak potom aspoň jeden dátum je spoločný.

Film Stena mal premiéru 14.septembra. Rómovia budú mať premiéru tiež  14.9.2011 a to na zhromaždení v Bratislave.

Vo filme hlavný predstaviteľ stenu staval a potom búral. My sme si navzájom medzi nami a Rómami postavili „stenu", ale nikto ju nebúra. Postupne sa zamuruvávajú priechody a čoraz viac ju zvyšujeme. Nenahovárajme si, situácia nášho vzájomného spolužitia nikdy nebude ideálna. Zopár vrelých úsmevov pre kamery, potriasanie rúk, ale na večeru k sebe domov sa všetci navzájom nepozývame a ani dlho nebudeme.

V tomto som realista a ani v Amerike sa nepodarilo všetko, ale len niečo a stále korčuľujú na tenkom ľade. Rómovia musia prísť do Bratislavy a o dva týždne tí, ktorí vedľa nich žijú, aby povedali, čo sa deje ... a čo treba urobiť. Máme na Slovensku časovanú bombu v podobe rómskeho problému. Postavili sme, obrazne povedané, mohutnú stenu v našich hlavách a fyzicky staviame skutočné múry.

Za týmito obraznými a reálnymi múrmi však rastú generácie ľudí, ktorí sa navzájom častokrát nenávidia. Ak má niekto triezvy rozum a je voči sebe zodpovedný, ak je zodpovedný k svojmu okoliu ale aj k budúcim generáciám, je čas začať to riešiť - tie steny medzi nami. Inak sa ešte dožijeme ťažkých chvíľ.

Rómska problematika na Slovensku už nie je problematikou len pre niektorých politikov, vládne a mimovládne organizácie, rómskych a nerómskych aktivistov. Rómska problematika je už na Slovensku problémom pre každého zodpovedného človeka, občana, róma, neróma.

Ľudia sa ma pýtaju, prečo sa do toho angažujem. Navyše existujú iné konšpiračné teórie a tie pritvrdzujú. Raz sa ma jeden novinár pýtal, že či je za tým politika, strana, atď.  Ja som odpovedal: „...áno, samozrejme, aj Kennedyho som zastrelil ..." Odvtedy sa neozval a kto vie, čomu verí teraz.

V tejto problematike sa angažujem preto, že som v celku zodpovedný človek, i keď to tak niekedy nevyzerá a aj preto, že mi strašne lezú na nervy všelijakí babráci a hlupáci, ktorí sa v tom „montujú". Vždy bude lepšie, keď sa v tom budem angažovať ja, ako chlapci v kanadách a bude lepšie, keď na ten problém zatlačím tak, že iní „odborníci" platení z verejných zdrojov sa buď prebudia alebo pôjdu záhradkárčiť a prepustia svoje miesto ľuďom, ktorí majú v sebe drive a schopnosti to operatívne a najmä koncepčne riešiť.

Tým nemyslím seba, ale verím, že takí ľudia existujú- Mne bude stačiť, keď budem vedieť, že para z tlakového hrnca je odpustená a že niekde nedorastajú generácie ľudí, ktorí sa budú navzájom nenávidieť  len pre farbu pleti.

Milovať sa nemusia, stačí keď sa nebudú nenávidieť.  A potom sa uvidí ...

Ak by takéto vysvetlenie nestačilo, tak dám ešte jedno /to už by hádam malo stačiť aj pre niektorých géniov, ktorí prispievaju svojimi skvostami ducha do diskusií a svoju genialitu si cibria v návrhoch na riešenie pod článkami v NČ./

Montujem sa v tom preto, lebo pokiaľ v Plaveckom štvrtku /ktorá je vzdušnou čiarou cca 10 km od nášho salaša/ budú žiť a vyrastať ľudia, ktorým bude všetko jedno, tak začínam mať obavu o moje ovce. Stačí takto? Vcelku logické, nie?

Mimochodom, aj panička s kabelkou od Vuittona by mi ukradla ovcu, keby nemala inú možnosť a mala by hladné deti.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Fico chce opäť bojovať s korupciou, založí nový úrad

Fico zvažuje aj prijatie nového ústavného zákona o preukazovaní pôvodu majetku


Už ste čítali?