... A tak ten kontajner položím pred dom primátora Malaciek.

Autor: Alojz Hlina | 28.9.2011 o 14:29 | (upravené 28.9.2011 o 14:53) Karma článku: 13,89 | Prečítané:  2879x

Už som sa nechcel vracať textami k téme Malaciek. Ale skutočne sa to nedá. Nedá sa nenapísať, nepodeliť sa s tým, ako sa niekde žije. A hlavne, ako niekde začal rozum stáť. Oskar Dobrovodský už skoro tri roky žije v prostredí, v ktorom by nikto z nás žiť nechcel. Oskar Dobrovodský sa sťažuje, kde sa len dá. Jediný, kto ako tak zareagoval, je Ministerstvo vnútra.

Ale už aj s tým začínam mať problém. Totižto, už tri alebo možno aj viac mesiacov mu pred domom nepretržite stojí hliadka. Stojí, ale už by nemusela. Keby samospráva konečne konala. Nemusela by tam stáť, míňať verejné zdroje a určitým spôsobom by aj prestali magoriť tých policajtov. Lebo stáť tam je čistá pakáreň.  Nech si tam dajú Malacky svojich mestských policajtov.

Oskar Dobrovodský je ešte relatívne mladý. Dožije sa kľudu. Ale jeho otec je naozaj starší pán. Viackrát som apeloval na poslancov Malaciek, aby mu ho dopriali. Primátor, prednosta a niektorí poslanci majú srdce studené ako kameň. Osud rodiny Dobrovodských s nimi nepohne. Deväť detí v obytnom kontajneri s nimi nepohne. Čo sú to , preboha, za ľudia?

Malacky majú nejakú budú /sociálne ubytovanie/ na Hlbokej pri smetisku. Odtiaľ však Galbovcov hrdinským spôsobom vyhnali. Následne primátor nechal Galbu celý deň /pondelok 26.9.2011/ vybavovať papiere po úradoch - na to, aby si ho na druhý deň „vychutnal" a povedal mu, že jeho žiadosť o pridelenie sociálneho bytu zamieta, lebo nemá požadovaný príjem. Požadovaný príjem má byť 1300 EUR. Takže, vážení, keby ste si náhodou chceli podať žiadosť o zatuchnutú smradlavú dieru v Malackách, tak potrebujete zdokladovať príjem 1300EUR.

V mojom malom kontajneri 2,5 x 6 m spí deväť detí. Čakal som do dnešného dňa, lebo som bol zvedavý, ako to dopadne s tou žiadosťou. Ale toto vyjadrenie som fakt nečakal. To, že tam je umiestnený ten kontajner, ma už stálo dosť nervov, síl a aj peňazí. Okrem toho sa mi ešte rôzni ľudia vyhrážajú všeličím za to, že som tam tie deti nechal spať.

Je to smutne a úbohé. Hlavne sa čudujem, čo sú to tam za ľudia. Malacky odmietli moju ponuku na kontajner. Práve naopak, požiadali ma hrdinsky - sprostredkovane cez článok v Novom Čase, aby som ho odstránil a doplnili, že pod sankciou pokuty. Rozmýšľam - ako to mám urobiť - zdvihnúť ho na korbu v čase, keď sú deti v škole, alebo keď spia? Kto mi poradí? Primátor alebo nejaký holohlavý magor, s ktorým si primátor môže ruky podať?

Bol som pripravený to urobiť tak, že kontajner odveziem tesne za tabuľku, ktorá označuje mesto Malacky a tam by som formálne Galbovi ten kontajner požičal. A teraz by sa vyhrážali -  verejne aj neverejne - Galbovi a nie mne.  Neurobím to. Rovnako neurobím to, čo je v nadpise. Ale len preto, že je to v nadpise a už by to nebolo prekvapenie.

Začína to byť osobné. Ľudia, ktorí sa do mňa „pustili" začali byť osobní, primátor začal byť osobný, lebo to, ako reaguje, je to isté, ako keby sprostredkovane odkazoval, že nás má všetkých za bláznov - mňa, Dobrovodského, väčšiu časť Malaciek a áno, aj tých deväť rómskych detí v kontajneri.

 

 

PS: Na žiadosť môjho známeho znova  dopĺňam dôvody, prečo tam je ten kontajner. Ešte raz a pomaly, aby to pochopili aj tí, ktorí to stále nechápu. Na ten kontajner  sa poniektorí upli a pre niektorých  je dokonca vinný za všetko. Zvláštna logika. Podaktorým dokonca stojí za to, aby sa mi vyhrážali.

Ak by tam ten kontajner nebol, Galbovci by ďalej bývali v ich stavbe. Svoj dom  však  zbúrali. Deväť detí bez strechy nad hlavou dočasne prespáva v obyčajnom kontajneri na ulici. Odkaz pre tých, ktorí majú cigánčatá na háku a budú len krútiť o tom, ako im štát stále pomáha a tvária sa, že chcú pomôcť rodine Dobrovodských: Uvedomte si, prosím, ak chcete pomôcť Dobrovodskému, musíte dostať Galbovcov odtiaľ preč . Ako ináč a zrozumiteľnejšie to mám napísať? Ak by im mesto dalo do dočasného užívania tú búdu na smetisku dovtedy, kým sa nevyrieši miesto na presťahovanie ostatnej časti rodiny - čo by bolo na tom zlé? Možno sú v Malackách malí Gottwaldíkovia alebo iní týpkovia, ale treba povedať, že sa píše rok 2011 a Galbovci majú na ten ostávajúci dom LV - teda list vlastníctva. List vlastníctva je list vlastníctva. Tak, ak bojovníci skutočne chcú pomôcť Dobrovodskému, tak bojujte a pomáhajte. Tlačte na mesto, nech to rieši. Rómovia súhlasia s odpredajom pozemku aj domu - mesto Malacky získa  ich pozemok.  Nech sa Galbovci presťahujú. Iné riešenie pre Dobrovodského nepoznám.

Prečo mesto neakceptovalo náš návrh - naše riešenie? Mesto by získalo pozemok, ktorý môže predať prispôsobivej rodine. Rodine Galbovcov - obyvateľom Malaciek - poskytne do užívania náhradný pozemok - podľa jeho vlastného určenia - tí súhlasia s ľubovoľným výberom lokality a poskytne časť nákladov na kúpu kontajnerov. Prečo sa mesto ani neunúvalo odpovedať? Ktovie? Možno preto, že sme našu finančnú spoluúčasť podmieňovali tým, že úradníci, ktorí  pri sťažnostiach suseda Dobrovodského dlhodobo hodnotili situáciu ako normálnu a v medziach zákona, by to tam šli upratať alebo ak by odmietli, tak by mali dostať výpoveď. Kto by však šiel niečo upratovať - však že? Radšej necháme Dobrovodského v tom trápení samého.

Ten kontajner je pre nás všetkých mementom toho, v akej dobe to žijeme a zároveň, žiaľ, červeným súknom pre úbožiakov, ktorí sa naň upli a myslia si, že kontajner je problém.

Problémom Malaciek je nečinná samospráva a neschopnosť byť solidárny.

Neschopnosť byť solidárny s Dobrovodským, s jeho otcom, s jeho rodinou.

A dúfam,  že je aspoň zopár ľudí na Slovensku takých, ktorí okrem toho, že sú solidárni s Dobrovodským pociťujú to, čo ja - a to, že treba byť solidárni aj s tými deťmi.

Tie za nič nemôžu.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?