Bude z Bratislavy Disneyland?

Autor: Alojz Hlina | 10.10.2011 o 15:02 | (upravené 10.10.2011 o 18:15) Karma článku: 9,22 | Prečítané:  2147x

A ja som si myslel, že to bude len taký výkrik pomätenej mysle, ktorý zaznel a odznel, ľudia sa nad ním pousmiali, ale nikto sa tomu poriadne nevenoval. Však, prečo by aj - takej hlúposti. Čo však sledujem? "Geniálna myšlienka" veľkého sťahovania sôch stále žije. Dokonca je na svete už aj petícia.

Presťahovať sochu Štúrovcov a na jej miesto umiestniť sochu Márie Terézie - to chce už  teda riadnu dávku drzosti a arogancie.To je jedna rovina. Pre niekoho nepodstatné, respektíve pre niekoho možno aj podstatné v tom, že je to tak správne.

Ďalší uhoľ pohľadu je, že niekto sa rozhodol  „vystrúhať" sochu Márie Terézie presne identickú, aká tam aj bola, teda kópiu. Mám na salaši 3D frézu, ktorá toho dosť dokáže. Preto ponúkam iniciátorom tejto "geniálnej myšlienky" túto možnosť: Pokojne Vám to dám vystružlikať zadarmo do mramoru na mojej 3D fréze. Doneste si podklady na USB kľúči, ale za podmienky, že si ten gýč osadíte doma na záhrade a prestanete otravovať už aj tak nervóznu atmosféru na Slovensku.

Beriete túto ponuku, páni okrášľovači a galeristi?

Pán Mačuha ako hlavný organizátor tohto „historického" počinu sa utápa v sentimente. Organizuje uhorské plesy na hrade, stavia tatranskú divočinu pri River Parku a ešte tá Mária Terézia mu chýba k tomu, aby sa zapísal do slovenskej, prepáčte, uhorskej histórie.

Druhý iniciátor - pán P. Súsa, ktorý je galeristom v River parku nám už otvoril oči naozaj "skvostnými" dielami, ako je možné vidieť na fotke.

paolo.jpg

Nám, buranom zo Sedlákova už doniesol umenie a tiež mu k dokonalosti chýba už len zamenená Mária Terézia na námestí.

Mimochodom, keď bola v kníhkupectve Artfórum diskusia na tému výmeny sôch, pán galerista Súsa sa tam vášnivo rozohňoval, že zanedbávame odkaz pána Fadrusza. No keď sa ho tam jeden prísediaci spýtal, či pozná Aloisa Strobla, odpovedal, že nepozná. To je to isté, ako keby futbalový tréner vychvaľoval Ronaldina, ale nepoznal by Messiho. V normálnom svete nemožné. U nás však možné.

Bol som pozrieť na ten model, na nábreží.  Práve vo chvíli, keď som na nábrežie  prišiel, podpisovali petíciu za premiestnenie sochy dvaja českí turisti. Nedalo mi, tak som sa toho brigádnika v petičnom stánku opýtal, že či je to bežné, aby turisti podpisovali tú ich petíciu. Odvetil, že áno. Dokonca, že materiál, ktorý o výmene informuje, majú k dispozícii aj v nemeckom jazyku.

Povedzte mi niekto, aká je výpovedná hodnota takejto petície?

Ak by sa v Prahe našli nejakí blázni, ktorí budú chcieť premiestniť sochu J. Husa zo Staromestského námestia a nahradiť ju sochou napríklad Maximiliána a ja sa im pod to podpíšem, kto to bude brať vážne?

Urobím na skúšku petíciu na Námestí SNP. Petíciu proti tomu, aby sa z Bratislavy robil Disneyland. Proti tomu, aby sa na verejných miestach osádzali všelijaké nepodarené kópie sôch. Petíciu proti tomu, aby sa presúvali sochy ako stánky s popcornom.

Na Námestí SNP urobíme krásnu inštaláciu gýčových plastových a mramorových sôch, aby sa ľudia mohli pokochať pohľadom na ne a uvedomiť si, že čo si dá človek do svojej obývačky alebo záhrady je jeho vec, ale verejný priestor je verejný priestor.

V Žiline už zlikvidovali sochu Štúra. Na čele likvidácie bol najväčší blb akého kedy táto krajina nosila. V Žiline padol Štúr kvôli Auparku.

V Bratislave sa chystá niekto povaliť Štúra. Naozaj, prečo vlastne ... ?

Kto sa pod to podpíše? Pán  Mačuha a galerista Súsa?  Alebo nebodaj aj poslanci nášho mesta?

maria.jpg

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.

DOMOV

Zo Smeru odišiel celý regionálny klub, nechce povedať prečo

Sarosta obce Rišňovce sa sťažuje na ignoráciu zo strany vedenia Smeru.


Už ste čítali?