Múzeum 17. novembra

Autor: Alojz Hlina | 14.11.2011 o 13:40 | (upravené 14.11.2011 o 13:47) Karma článku: 7,86 | Prečítané:  1381x

Na Námestí SNP v Bratislave sa  toho udialo veľa. Udiali sa tu udalosti Novembra 89 a zdá sa, že ešte veľa sa tu toho udeje. Námestie SNP je bratislavsko-slovenskou aortou, ktorou prúdi veľa ľudí. Je preto aj výborným miestom, kde urobiť Múzeum 17. novembra. Žiaľ, súkromným. Uznávam, že  by bolo lepšie, ak by 17. november mal múzeum zriadené iným zriaďovateľom, napríklad štátom.

Bohužiaľ, štát a jeho predstavitelia si ani po 22 rokoch nenašli čas na to, aby také múzeum alebo aspoň pamätnú izbu v hlavnom mieste zriadili. Koniec koncov sa im však nečudujem, lebo popritom všetkom tom zabezpečovaní „blahobytu" pre seba a spolustraníkov im už na to neostal čas.

Súkromné múzeum 17.novembra bude vytvorené v objekte Milosrdných bratov na Námestí SNP 8 v priestoroch, ktoré Bratislavčania poznali pod názvom Kamzík. Pre mladšie ročníky, ktoré už Kamzík nezažili, tak v objekte, v ktorom je v súčasnosti Billa a Bratislavská reštaurácia.

Miesto je symbolické. Nachádza sa priamo na Námestí SNP. V tomto objekte bol odložený drevený kríž, ktorý bol počas novembrových udalostí priamo na námestí. Ján Budaj ako jeden z hlavných protagonistov Novembra robil priamo v týchto priestoroch pred Novembrom 89 kuriča.

Ja som mal v tom čase 19 rokov a stál som poctivo na námestí a veril som tomu, že to má zmysel.

Stále tomu verím.

Preto si nenechám pokaziť nikým a ničím tú úžasnú atmosféru, ktorá v tých časoch medzi ľuďmi bola. Tento rok  položíme symbolicky základný kameň Múzea  16. novembra o 11.00 hod spolu s Igorom Matovičom. Prečo ja a prečo on? Igor Matovič preto, lebo mám pocit, že dokončuje to, čo sa pred 22 rokmi začalo - dokončuje revolúciu. Ja preto, lebo  súkromné múzeum 17. novembra budem budovať ja. Samozrejme, pozvali sme aj starých bardov tých revolučných časov. Pána Petra  Zajaca a Františka Mikloška.

Dlho som rozmýšľal, ako realizovať samotné múzeum. Úplný projekt sa ešte dotvára, ale už teraz viem, že tam bude inštalácia veľkej pieskovcovej steny na ktorú každý, kto veril „novembru" a verí slobode, môže urobiť malý zárez. Malý bezmenný zárez. Nie iniciály, nie venovanie, len malý zárez, ktorý bude symbolizovať všetkých tých bezmenných ľudí, ktorí verili a stále veria Novembru  - slobode a spravodlivosti. Verím, že aj tie prvé zárezy, ktoré urobíme už teraz, sa po otvorení stratia v mori ďalších zárezov, ktoré  pridajú občania našej krajiny.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?