Moje prvé vystúpenie v rozprave

Autor: Alojz Hlina | 4.5.2012 o 14:09 | (upravené 4.5.2012 o 14:24) Karma článku: 6,26 | Prečítané:  1376x

(prepis  môjho vystúpenia počas rozpravy, video je v priloženom linku) Som rád, že tu stojím za týmto pultom. Uvidím, či sa bude dať niečo spoza neho ovplyvniť. Urobím pre to maximum. A verím, že áno. Moje prvé vystúpenie v rozprave na pôde parlamentu mám už tematicky rezervované dlho.

Do rozpravy k téme Programové vyhlásenie vlády sa prihlásim ešte raz ústne. V tom mojom druhom príspevku sa pokúsim programovému vyhláseniu naložiť, koľko sa len bude dať.

Budem hľadať odpovede aj na tieto otázky:

-          Prečo všeobecné formulácie á la svetový mier môžu byť rizikové až nebezpečné?

-          Prečo kryptovaný neoboľševizmus v programovom vyhlásení treba identifikovať?

-          A čo je vlastne ten neoboľševizmus?

-          Koľko krát je použité kľúčové slovo tretieho tisícročia, a to slovo tvorivosť použité v programovom vyhlásení?

-          Prečo je rómsky problém na predposlednej a poslednej strane Programového vyhlásenia?

-          A kedy začnú od premiéra Fica odchádzať poslanci?

Na tieto a aj iné otázky budem hľadať odpoveď v mojom druhom vystúpení.

Ale ocením aj to, že je vidieť na premiérovi, že cíti tú obrovskú zodpovednosť, ktorú má.

Teraz dovoľte povedať to, čo je pre mňa dôležité.

Toto moje  prvé vystúpenie je vecne príslušné  k téme Programového vyhlásenia vlády, a to najmä k časti bilaterálne vzťahy a susedská spolupráca .

Preto by som ocenil, v prípade, že niekto bude mať o tom pochybnosť, aby sa zdržal prejavov, ktoré by mohli narušiť určitú dôstojnosť tejto chvíle, ktorá je potrebná.

Obzvlášť by som o to poprosil tých poslancov, ktorí sedeli dlhé roky v tejto sále s človekom, za ktorého výroky sa budem ospravedlňovať. Ak to vydržali tie dlhé roky, verím, že tieto 3 minúty to ešte vydržia  a následne, verím, že budeme môcť skonštatovať, že éra  - to slovo éra je v úvodzovkách - éra Jána Slotu v tomto parlamente nadobro skončila.

Prežil som veľa času v Číne, veľa som sa tam naučil. Okrem iného aj to, že svojmu partnerovi ale i protivníkovi, súperovi nemôžete zobrať tvár.  Základná a obrovská chyba. Nemôžete partnera pokoriť, nemôžete ho ponížiť, znížiť jeho dôstojnosť.

Chcem sa v tejto chvíli ospravedlniť všetkým Maďarom a je jedno, kde sú. Či sú na našej strane Dunaja, na maďarskej strane Dunaja alebo inde vo svete, ospravedlniť sa im za výroky Jána Slotu na ich adresu. Ospravedlniť sa im za to, že to trvalo tak dlho, kým prestal mať moc v tomto štáte.

Slota so svojimi výrokmi pokazil všetko, čo sa len dalo. Všetky chyby , ktoré sa nemajú pri vzájomnej komunikácii robiť, všetky urobil. Všetky.

Ja, keby som bol Maďarom, tak som hlboko v srdci urazený a ostalo by to vo mne navždy. Ľudia ako Slota nemôžu diskutovať už  o našich vzájomných slovensko-maďarských vzťahoch. Takíto ľudia sú nadobro a natrvalo diskvalifikovaní z akejkoľvek diskusie. Nemôžu sedieť pri stole ...

Ospravedlnil som sa Maďarom za Slotu už pred troma rokmi v Komárne ako občan, aktivista a teraz sa im ospravedlňujem ako poslanec parlamentu a na pôde parlamentu.

Tak ako aj v Komárne aj teraz hovorím - ospravedlňujem sa za seba a za tých, ktorí chcú, aby také ospravedlnenie zaznelo

Verím, že je čas hovoriť o problémoch vecne a racionálne.

Verím, že vieme o našich prípadných problémoch hovoriť z pozície vzájomnej úcty a rešpektu.

Máme sa od Maďarov čo učiť - učiť, ako mať rád svoju krajinu. Maďari majú radi svoju krajinu a je to vidieť, je to počuť . Ale aj my - Slováci - máme radi túto krajinu.

Ja sám so spravil niekoľko akcií pod týmto heslom. Zdravé vlastenectvo, zdravý vzťah k svojej krajine je dôležitý a potrebný. A prináša stabilitu, i keď sa to niekedy nezdá.

Prajem našim maďarským spoluobčanom a maďarským susedom všetko dobré a nech sa im darí.

Na záver, dovoľte ešte jednú malú poznámku: Je to skoro tri roky odvtedy, čo som Slotovi zobral jeho vlajku a som rád, že už v parlamente nie je. Neviem, či sa Jobbik inšpiroval, ale dočítal som sa, že predvčerom Jobbik zvesil vlajku EU v Budapešti.

Mám z toho trochu obavu, mám obavu zo spôsobu komunikácie ľudí z tejto parlamentnej strany v Maďarsku.  Každopádne, je to záležitosť samotných Maďarov, ako sa s tým vysporiadajú. Tak či onak , prajem im všetko dobré.

Video z vystúpenia: http://mmserv2.nrsr.sk/NRSRInternet/Vystupenie/78758/Hlina_Alojz.html

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?