Sociálna politika Smeru zvýšila pôrodnosť v osadách

Autor: Alojz Hlina | 30.7.2012 o 12:38 | (upravené 30.7.2012 o 13:31) Karma článku: 13,94 | Prečítané:  2753x

Áno je to fakt! Dokázateľný fakt. Samozrejme svoj príspevok v tom majú aj iné „slávne" politické strany. Keďže však jediný Smer s tým môže teraz niečo robiť, tak sa sústredím na nich. Najskôr je potrebné si definovať, ako veľmi je pôrodnosť v osadách zvýšená.

V krajskom meste SR Nitra sa v roku 2011 narodilo 725 malých obyvateľov. V Lomničke, donedávna malej obci na východe Slovenska, sa v tom istom roku narodilo 103 malých obyvateľov.
Svetové štatistiky o počte narodených detí na 1000 obyvateľov za rok 2011 sú nasledovné:


Najviac detí sa narodí v krajine Niger (50 detí/1000 obyvateľov). Prvých 50 krajín sú skoro všetky z Afriky. Európske krajiny majú pomer približne 10detí/1000 obyvateľov. Ak by sa čisto teoreticky posudzovala Lomnička ako štát, tak je miera pôrodnosti štvrtá najvyššia na svete a suverénne najvyššia v Európe a to 45 detí/1000 obyvateľov.


Ak by sme mali objektívne posudzovať tvrdenie (pre niekoho absolútnu pravdu) a to, že mnohodetnosť je prejavom chudoby, potom analyzujme nasledovné:
najchudobnejšie krajiny sveta, teda hlavne krajiny v Afrike majú pomer počtu narodených detí na 1000 obyvateľov približne 40/1000.

Obec Lomnička má pomer počtu narodených detí na 1000 obyvateľov 45/1000. Život v Lomničke je ťažký a podmienky v niektorých rodinách naozaj žalostné! Ale chce niekto tvrdiť, že je to na úrovni Somálska, Angoly, Nigeru a iných štátov, kde vidíme tie hrôzostrašné fotky deti s nafúknutými bruchami?
Porovnanie Nitra/Lomnička:

Nitra                cca 82 000 obyvateľov pomer 9/ 1000
Lomnička         cca 2300    obyvateľov pomer 45/1000


Opatrenia na riešenie rómskeho problému rozdeľujem na:


• základné - riešia to, čo bude, a riešia to vo všetkých časových horizontoch
• nadstavbové - riešia to, čo je a upravujú nastavenia hlavne v krátkodobom horizonte


Základné opatrenie č.1:
Zmena sociálnej politiky štátu z pohľadu podpory detí. Štát upraví svoju sociálnu politiku tak, že v rozsahu doterajšej sociálnej podpory podporí prvé, druhé a tretie dieťa.

(Z pohľadu stratégie je niekedy dobré na začiatok „vypýtať" veľa, aby ste mali kam ustupovať. Takže, ak by to nakoniec zákonnou úpravou skončilo tak, že každé ďalšie dieťa bude dostávať podporu len v prípade, že o to rodičia požiadajú a táto bude realizovaná len v naturálnom plnení, budem s týmto prechodným riešením relatívne spokojný.)

Základné opatrenia č.2:
Okamžité zrušenie „pôrodného a kočíkovného"! Uvedené príspevky, ktoré predstavujú výšku 830 eur na dieťa, sú peniaze, ktoré sú hlavným vinníkom toho, že deti na Slovensku sa mnohokrát rodia do stoky, prežijú svoj život v stoke a ich život je nedôstojný.
Strana SMER uvedenú „podporu" rozšírila z predtým platného stavu, že „kočíkovné" dostalo len prvé dieťa v rodine, na druhé a tretie dieťa. Smer týmto opatrením zvýšil pôrodnosť v osadách na skoro najvyššiu na svete. Na toto prvenstvo sociálnej politiky Smeru budem upozorňovať až kým to nezačnú riešiť a upozorňovať napríklad aj v Bruseli. S Bruselom mám už skúsenosti, viem ako to tam chodí!

(Opäť z pohľadu stratégie, ak bude výsledkom to, že „pôrodné a kočíkovné" zostane len na prvé dieťa a u rodičov, ktorí v čase tehotenstva matky poberali dávky v hmotnej núdzi, bude plnenie štátu len v naturálnej podobe, budem relatívne spokojný.)

Nadstavbové opatrenia:
Tých je viac. Nebudem ich tu podrobne analyzovať.
Moja základná filozofia prístupu k nim je, na rozdiel od niektorých mojich radikálnych politických kolegov taká, že v zásade nehovorím, aby sme ľuďom v rómskych osadách niečo zobrali, znížili. Tam vidím priestor minimálny. Filozofia prístupu by mala byť taká, že budeme vedieť jednotlivé plnenia realizovať adresnejšie a priamo tým, pre ktorých sú určené. Pravdepodobne sa nevyhneme aj naturálnym plneniam.


Realizovať projekt „sociálnej polície", ktorá bude vedieť miestnym zisťovaním objektívnejšie posúdiť, či je poberanie dávok u niektorých občanov naozaj nevyhnutné a zároveň zistiť, či si oprávnený poberatelia plnia rodičovské povinnosti. V najnevyhnutnejších prípadoch pristúpiť k naturálnym plneniam.
Spomeniem teraz moderný príplatok za to, že deti chodia do školy: Zdá sa, že tento príplatok sa stane silným kalibrom v rétorike niektorých politikov. Na rozdiel od iných mi vadí zo všetkých sociálnych príplatkov najmenej.

Ak sa zhodneme na tom, že vzdelanie, ale aj samotné chodenie do školy / ktoré veľakrát predstavuje jedinú možnosť, ako získať základné sociálne návyky/, je pre budúcnosť detí z rómskych osád, ale aj našu, kľúčová, tak potom každé opatrenie, ktorého výsledkom je to, že rodič je motivovaný poslať dieťa do školy, sú dobre investované peniaze. A to aj za cenu toho, že si niektorí rodičia za tieto peniaze kúpia lacné víno. Ak tie deti prestanú chodiť do školy, tak to len bude tragédia!

Lebo ako sa píše v starých knihách: Jeruzalem padol vtedy, keď deti prestali chodiť do školy!

A ešte k „ betónovému" tvrdeniu kritikov, ktorí sa vyroja kritizovať tieto základné návrhy a to hlavne z pohľadu toho, že sa dotknú aj majoritnej spoločnosti.

Áno je to pravda. Čiastočne sa dotknú aj ich.

Viete prečo?

Je to daň za to, ako sme volili od novembra 1989. Volili sme si politikov, ktorých veľakrát zaujímalo iba to, ako pretransformovať majetok štátu do súkromných rúk. To bola ich priorita.

Sociálne problémy len hromadili, neriešili resp. ak ich riešili, tak ich riešenia boli nekoncepčné, hlúpe a zlé.
http://www.nationmaster.com/graph/peo_bir_rat-people-birth-rate

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?