Minister Počiatek chodí na brífingy opozície

Autor: Alojz Hlina | 12.9.2012 o 11:09 | (upravené 12.9.2012 o 11:45) Karma článku: 11,54 | Prečítané:  1092x

Zvolal som brífing/10.9./ k návrhu Zákona o inteligentných dopravných systémoch /ďalej len Zákon IDS/. Zákon, ktorý by sa  pokojne mohol volať aj čipovo-mýtny zákon. Verejnosti sa tento zákon predstavuje ako zákon, ktorý rieši bezpečnosť cestnej premávky. Žiaľ, treba povedať, že o bezpečnosť ide v tomto zákone asi až v desiatom rade.

V tomto zákone ide o „BIG MONEY ".

Na môj brífing prišiel aj Minister dopravy pán Počiatek. Neviem, či je to u ministrov bežné, že chodia na brífingy opozičných poslancov. Na môj prišiel. Asi prisúdil veľký význam môjmu výstupu a chcel to vidieť LIVE alebo sa len chcel zviditeľniť /to len vraciam, lebo to isté vyčítal minister mne/.

Ja na brífingy ministrov nechodím, ale asi začnem ...

Zákon o IDS je škandál.

Prijatím tohto zákona sa vytvorí zákonná norma, ktorá zjednodušené povedané umožní nasledovné: do vozidiel budú môcť byť montované technologické zariadenia, ktoré komunikujú s iným zariadením a tieto zariadenia budú môcť zbierať údaje o počte prejazdených kilometrov.

Ďalší postup? Pravdepodobne, do dvoch - troch rokov bude v Európskom parlamente prijatá smernica, ktorá bude hovoriť o povinnosti inštalovať takéto zariadenie do vozidiel, avšak v podobe tzv. pasívneho čipu, to znamená, že sa aktivuje len v prípade nehody.

Slovensko je však krajina, v ktorej dnes už znamená včera. U nás takéto pasívne čipy už vopred pretransformujeme „kvôli bezpečnosti cestnej premávky" na počítadlo kilometrov.  V období niekoľkých rokov / v závislosti od politickej situácie/ sa zjaví návrh zákona o mýte pre vozidlá do 3,5t. Na očakávaný veľký odpor verejnosti sa bude odpovedať: „ale však to už bolo schválené v Zákone o IDS pred niekoľkými rokmi ...". Dokonca sa bude niekto i vyhrážať štátu a verejnosti, že v prípade, ak by sa mýto nezaviedlo, tak štát bude platiť obrovské škody, ktoré neprijatím takejto normy spôsobí štát  prevádzkovateľom mýta.

A samozrejme, spustí sa kampaň, že platenie mýta je spravodlivé.

Spravodlivosť bude vyzerať približne asi takto: tí, čo jazdia minimálne, budú platiť minimálne toľko, koľko ich dnes stojí diaľničná známka, ak nie o trochu viac. Tí, čo jazdia veľa, budú samozrejme platiť veľa.

A to, kam ste zaniesli vence na dušičky, budú vedieť okrem štátu aj firmy, ktoré milujú Cyprus. A peniaze za výber mýta nepôjdu len na cesty, ale veľká časť pôjde do firiem, ktoré okrem toho, že budú vedieť, kam ste niesli vence, Vám pošlú faktúru aj za kilometre, ktoré ste prešli, kým ste tam prišli. Asi takto to bude spravodlivé.

Že preháňam?

Nepreháňam. Slovensko je zasľúbená zem. Krajina, v ktorej dnes znamená už včera.

Dal som v zásade nevinný návrh na Výbore pre obranu a bezpečnosť, ako aj na schôdzi NR, a to, aby Minister dopravy SR pán Počiatek predložil do parlamentu správu o tom, ako sa s celou touto záležitosťou vysporiadajú  v iných európskych krajinách a s akými finančnými nákladmi zároveň ostatné európske krajiny kalkulujú pri  prijímaní smernice Európskej komisie o IDS. Viete, ako dopadlo hlasovanie? Samozrejme, návrh neprešiel.

Prečo sa vládna strana bojí informovať, ako to plánujú urobiť v iných krajinách? Moc v tomto štáte nemá záujem, aby poslanci a slovenská verejnosť vedela ako to robia v iných krajinách, lebo keby vedeli, v živote by za takýto návrh zákona nezahlasovali.

Ľudia, ktorým záleží na tejto krajine, to majú možnosť dokázať na pripravovanom proteste proti prijatiu čipového a mýtneho zákona /Zákona o IDS/. Dňa 17.9.2012 o 16:00 hodine.

Protest - prejazd autami mestom po trase Colnica Berg - Most SNP - Úrad Vlády SR - Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR

Začiatok - pred Colnicou Berg

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.

DOMOV

Zo Smeru odišiel celý regionálny klub, nechce povedať prečo

Sarosta obce Rišňovce sa sťažuje na ignoráciu zo strany vedenia Smeru.


Už ste čítali?