Afganistan a Schengen

Autor: Alojz Hlina | 20.1.2013 o 12:49 | (upravené 20.1.2013 o 12:56) Karma článku: 6,81 | Prečítané:  1077x

Prešiel som kus sveta  a v každej krajine pri vstupe odo mňa chceli pas. Prijatím Schengenu sa to v niektorých krajinách zmenilo. Netušil som, že Afganistan je v Schengene. Po prílete do Afganistanu v rámci našej oficiálnej návštevy na čele s Ministrom obrany M. Glváčom od nás nikto pas pri prílete nepýtal.  

Aj toto sú podoby  vojny.

Je to naozaj zvláštne. Ako z sci-fi filmu. Uprostred nehostinnej púšte je obrovská základňa plná vojenskej techniky, navôkol rovnako nehostinná krajina a kde tu hlinená chatrč. O čo sa tu vlastne bojuje?

Naši vojaci tu robia naozaj ťažkú robotu. Potom sú tam naši vojaci, ktorí robia ešte ťažšiu robotu ako tí, čo robia tú ťažkú. Sú tam naši vojaci, ktorí robia takú robotu, aká je predmetom mnohých populárnych filmov. Pravdou však je, že je to úplne iné ako vo filme.

Možno stojí otázka, čo robia vojaci z Medzilaboriec, Vavrečky a iných kútov našej krajiny v ďalekom Afganistane? Ťažká otázka.

Afganistan predstavoval bezpečnostné riziko nielen pre svojich susedov. Afganistan bol vo vojne a prehral. Preto jeho obyvatelia musia teraz chodiť cez turnikety a sú podrobovaní osobným prehliadkam, ak chcú vstúpiť na základňu. Osobná prehliadka je sama o sebe dosť nepríjemný úkon, ak je však v spojení vo vojenskom kontexte, môže byť už úkonom značne pokorujúcim. Som rád, že vojaci nakoniec nerobili osobnú prehliadku Afgánca pred našimi zrakmi. Ako sa môže cítiť Afgánec, keď ho niekto vo vlastnej krajine prehľadáva pred zrakmi 30-tich „turistov", ktorí na neho zízajú ako v zoologickej.

Môžete vyhrať. V Afganistane to bolo dokonca potrebné. No nemôžete pokoriť.

V Afganistane je to vojna. Dúfam, že u nás doma  vojnu nezažijem a nikdy nebudeme musieť chodiť cez dlhé turnikety, na konci ktorých nás budú prehľadávať.  Afgánci mali okrem iného aj tú smolu, že im vládli politici s divnými predstavami o fungovaní spoločnosti.

Na Slovensku boli pri moci tiež riadni exoti, ale ustáli sme to. Dôležité je, aby sme nevyminuli šťastie, ktoré dostala naša krajina do vienka príliš rýchlo...

kaf.jpg

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Fico chce opäť bojovať s korupciou, založí nový úrad

Fico zvažuje aj prijatie nového ústavného zákona o preukazovaní pôvodu majetku


Už ste čítali?