www.poslaneckapraca.sk

Autor: Alojz Hlina | 26.2.2013 o 15:26 | (upravené 26.2.2013 o 15:39) Karma článku: 12,51 | Prečítané:  1374x

Práca poslanca má rôzne podoby. Jednou z nich je aj účasť na rokovaniach v pléne, teda priamo v sále. Netvrdím, že úlohou poslanca je sedieť iba v pléne, avšak určite ma nikto nedonúti skonštatovať, že úlohou poslanca je v pléne nesedieť.

Môžem zodpovedne prehlásiť, že niektorí poslanci toto zadanie plnia priam dokonale. Niektorých poslancov stretnete v parlamente naozaj výnimočne. Skôr stretnete v parlamente Karla Gotta, ako niektorého z poslancov.

Mal som záujem objektivizovať tieto skutočnosti vytvorením programu, ktorý by vyhodnocoval obsadenosť stoličky poslanca počas schôdze. Nevyhnutným predpokladom pre funkčnosť takého softvéru je sprístupnenie kamier z pléna a ich následná korekcia, čo sa týka zaberanej plochy. Predseda parlamentu P.Paška mi spočiatku potvrdil, že nemá najmenší problém s prístupnením kamier s tým, že to predloží na poslaneckom grémiu.

Čo sa však stalo?

Výstup z poslaneckého grémia je taký, že nie je politická vôľa sprístupniť občanom zábery z kamier, ktoré dokumentujú, ako si ich volení zástupcovia plnia svoje úlohy, napríklad účasťou na rokovaniach parlamentu.

To, čo predviedol náš  „parlament" počas 14-tej schôdze, keď v piatok 1.2. skoro všetci volení zástupcovia zmizli „plniť" si svoje poslanecké povinnosti domov a nemal ani kto predkladať zákony, bol už naozaj vrchol.

Preto som sa rozhodol, že občanom predsa len umožním, aby si pozreli, kto a ako ich zastupuje a sprístupním zábery kamier aj bez súhlasu poslaneckého grémia. Technicky je to možné, avšak prenos nebude sprístupnený na stránke nrsr.sk, ale na stránke www.poslaneckapraca.sk

Na tejto stránke si budete môcť pozrieť zábery z kamier, ktoré snímajú, koľko je poslancov v danom okamžiku pri prerokovávaní toho ktorého zákona v sále. V tomto čase je zverejňovaný iba záber kamery, na ktorej je rečník v rozprave, resp. s faktickou poznámkou a z toho záberu nie je vidno, koľko ďalších poslancov pracuje pre „blaho ľudu".

Pre mojich poslaneckých kolegov mám ešte jednu dobrú a jednu zlú správu.

Tou zlou je, že tak, ako všetko, aj táto stránka stojí nejaké peniaze a zatiaľ mi vyšlo iba na sprístupnenie kamery, ktorá zaberá lavice SMER-u. Verím však, že kolegovia zo SMER-u sa vyzbierajú a doložia zopár EUR na to, aby sme mohli zapnúť aj  prenos kamery so záberom na miesta opozičných poslaneckých miest.

Tá dobrá správa je dokonca vynikajúca. Dnešná doba je ozaj čarovná a možnosti sú neobmedzené.

Chlapci, ktorí mi robia stránku mi sľúbili, že bude možné cez zasadací poriadok kliknúť si konkrétneho poslanca, ktorý v prípade, že bude mať záujem, môže sharovať svoj program počas schôdze. To znamená, že ak na kamere vidíte, že niektorý poslanec nie je účastný na rokovaní v sále, rozkliknete si jeho program a uvidíte, čo práve robí. Samozrejme, takto to bude fungovať iba u tých poslancov, ktorí sa tejto služby pre občanov zúčastnia. V prípade, že poslanec nebude zverejňovať svoj  program, bude tam uvedená poznámka  približne v takmto znení: Poslanec XY nezdieľa svoj pracovný program a pokiaľ nie je v sále, netušíme, čomu sa venuje.

Nikto netvrdí, že toto spasí svet. Určite nie. Ale pomôže.

Pomôže minimálne k tomu, aby sme vedeli, čomu sa niektorí poslanci venujú ...

title.jpg

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Fotografka z Tour: Sagan má výraznú tvár, je fotogenický. Je to prosto chlap

Češka Markéta Navrátilová bola dlhé roky jedinou ženou, ktorá fotila Tour de France z motorky.

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Za dva roky dali prácu 80 ľuďom.

AUTO

V garáži opatruje rodinné dedičstvo: Škodu 120 GLS

Najdrahšia verzia škodovky mala ako jediná olejový chladič.


Už ste čítali?