Ako parlament schválil zákon pre potreby J&T

Autor: Alojz Hlina | 21.3.2013 o 13:55 | (upravené 21.3.2013 o 14:00) Karma článku: 15,82 | Prečítané:  2823x

Parlament včera odobril Zákon o investičnej pomoci. Zmenu zákona vláda odprezentovala ako zmenu potrebnú na to, aby sa podporili chudobné regióny a vytvárali nové pracovné miesta. Ušľachtilý zámer.  

Ale ako to už býva dobrým zvykom v našich končinách, pravda je niekde inde.

Vláda potrebovala upraviť tento zákon kvôli tomu, aby mohla poskytnúť investičnú pomoc skupine J&T v ich strediskách cestovného ruchu.

Možnosti finančných skupín v našej krajine sú obrovské, ale podľa doposiaľ platného Zákona o investičnej pomoci sa im nedali poskytnúť investičné stimuly pre ich strediská cestovného ruchu. Po včerajšku sa to už bude dať ...

Takže vybavené, odškrtnuté. Už len čakať, kedy bude vhodná chvíľa a ako to vhodne odkomunikovať.

Koniec.

Pre tých, ktorých to zaujíma viac, dopĺňam:

-          Ak vláda povedala, že zákon sa mení kvôli tomu, aby sa investičná pomoc poskytovala iba pri vytvorení nových pracovných miest, nuž to je, akoby sme upravovali predpis tak, že policajti už nemôžu dávať odmenu tým, ktorí nenafúkali.  V samotnom zákone sa to pretavilo do naozaj silných ustanovení, a to, že „nárast pracovných miest nemôže byť menší ako 15% oproti existujúcich...". V oblasti cestovného ruchu nemôže byť menej ako 40 zamestnancov /čo je, dúfam uznáte, ozaj super prínos pre zamestnanosť  J/

-          Podpora chudobných regiónov je rovnako len kozmetická záležitosť.

Investovaná suma potrebná pre poskytnutie investičných stimulov sa v bohatom regióne znížila cca o 30%. Avšak v prípade investovania do chudobného regiónu sa suma znížila len o cca 15%. Niečo nesedí. Nemyslíte?

A teraz prečo bolo vlastne naozaj treba novelizovať tento zákon?  Podľa doteraz platného zákona stredisko cestovného ruchu mohlo dostať investičnú pomoc, ak vznikne ako  novovytvorené stredisko alebo ak už existujúce stredisko cestovného ruchu vytvorí nové služby cestovného ruchu.

Nové, veľké stredisko cestovného ruchu s požadovanou výškou investície už na Slovensku nevznikne, resp. veľmi dlho nevznikne. Všetky ohlasované nové megaprojekty sú často žiaľ už len oblbovaním komunálnych politikov, aby sa niektorí ľudia dostali k pôde. Na potvrdenie len poviem, že ak prídete do leasingovej spoločnosti s projektom lanovky, tak Vás vysmejú. Respektíve, ak prídete do banky s projektom výstavby hotela, povedia Vám, že na tento typ investície majú v dnešných časoch stopku.

Existujúce strediská cestovného ruchu už majú požadované najmenej tri služby /ubytovacie, stravovacie , doplnkové/ vybudované a vytvorené, preto nebolo možné investičnú pomoc takýmto strediskám poskytnúť.

Nový zákon to zmenil. Rozšírenie o novú službu zrušil. A o to išlo. To bolo prapodstatou , prečo sa novela Zákona o investičnej pomoci dostala  do parlamentu.

Nebude dlho trvať a vláda bude mať na stole žiadosť o investičný stimul skupiny J&T pre stredisko CR Jasná, resp. Tatranská Lomnica.

Úlohou vlády bude to vhodne odkomunikovať. K tomu sa hodí olympiáda.

Vláda môže odsúhlasiť investičný stimul pre skupinu J&T. Otázka je, či je to správne.

Viac k tejto téme v priloženom videu:

nrsr.jpg

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?