Predá SMER Chopok skupine J&T?

Autor: Alojz Hlina | 3.6.2013 o 9:19 | (upravené 3.6.2013 o 9:29) Karma článku: 16,84 | Prečítané:  5174x

J&T prostredníctvom spoločnosti TMR, v ktorej je rozhodujúcim akcionárom práve ona, urobila pre štát ponuku, ktorá sa neodmieta. Ponuku v štýle krstného otca. TMR prevádzkuje lyžiarske strediská vo Vysokých Tatrách a na Chopku. Ponuka pre štát znie:

Zameňte nám pozemky, za tie štátne, na ktorých my máme lyžiarské strediská a platíme za ne nájomné, za tie Vám dáme naše, na ktorých nie je nič. Dáme Vám také, za ktoré Vám už nik nebude platiť nájomné a časť z nich je v úplne inom kraji.

Samozrejme, PR oddelenie TMR zapracovalo a celá transakcia je predstavovaná ako výhodná pre štát a zároveň v nej bola ukrytá taká skrytá vyhrážka, že čo by nastalo, ak by štát nemal záujem predať Chopok a časť Vysokých Tatier.

Štát nemá najmenší dôvod takúto zmenu uskutočniť. Teraz totiž to vlastní veľmi cenné pozemky, za ktoré dostáva nájomné a má nad nimi určitú kontrolu. Len primitívne národy niekde v Amazónke by za takýchto okolností menili pozemky a asi si chlapci z J&T mysleli, že my sme na úrovni takýchto spoločenstiev.

Podľa platnej legislatívy na takúto „ úžasnú" zámenu dáva súhlas Ministerstvo pôdohospodárstva SR. Takže teraz bude záležať na Ministrovi pôdohospodárstva SR Ľ. Jahnátkovi, či predá /zamení/ Chopok a časť Vysokých Tatier. Pýtal som sa v parlamente ministra Ľ. Jahnátka, či dá súhlas na túto mega hlúposť. Mal som z neho pocit, že je odhodlaný to nepodpísať.

Ak štát predá časť Vysokých Tatier a časť Chopku súkromnej spoločnosti, bude to precedens, prekročený rubikon. Lebo ak dnes Chopok, tak neskôr sa chlapcom z J&T zapáči Kriváň a tam by tiež mohla byť pekná rotujúca kaviareň a apartmány. Aj iné celospoločensky vzácne pozemky vo vlastníctve štátu by boli v ohrození.

Podávam na júnovú schôdzu návrh zmeny zákona o lesoch, a to tak, aby o zámenách štátnych lesov v prípade, že zamieňané pozemky sú väčšie ako 50 hektárov, rozhodovala Vláda SR. Ak by jastraby zo SMER-u predali chlapcom z J&T Chopok a časť Vysokých Tatier teraz, zvalili by to na ministra Jahnátka a možno by akože niekto nad ním zdvihol varovný prst. Ale to by už bolo jedno, lebo Chopok by bol predaný.

V prípade, že by novela prešla, tak by túto zámenu musela odsúhlasiť vláda. Bolo by potom zaujímavé sledovať, ako by jastraby zo SMER-u spracovávali postupne Čaploviča, Maďariča, Kažimíra, Richtera alebo iných.

V prípade, že by to prešlo aj vo vláde, mohli by sme do učebníc dejepisu napísať, že elektrinu síce predali modrí, no po nich prišli červení a tí už nemali čo predať, tak predali i kopec - Chopok a kus Vysokých Tatier.

Občania by rovnako mali spozornieť. Ak je niekto schopný predať Chopok a časť Vysokých Tatier, tak sa už takto rozbehnutí jastrabi nezastavia pred ničím. Dôkazom je i vyvlastňovacia novela, ktorá prešla do druhého čítania v parlamente.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Fico chce opäť bojovať s korupciou, založí nový úrad

Fico zvažuje aj prijatie nového ústavného zákona o preukazovaní pôvodu majetku


Už ste čítali?