Aký biznis objavili úžernícke hyeny na Slovensku?

Autor: Alojz Hlina | 19.7.2013 o 10:09 | (upravené 19.7.2013 o 10:55) Karma článku: 18,33 | Prečítané:  4870x

Slovensko je úžernicko-exekútorský štát. Slovensko je tým známe v celej Európe. Európska komisia nás dokonca tri razy upozornila na to, že čo to tým našim občanom štát robí. Tejto téme sa venujem dlho a budem sa jej aj naďalej venovať, lebo sa už na to nedá viac pozerať.

Každý, čo len trochu slušný človek musí zakričať na kompetentných: Preboha, zastavte to!

Metódy a postupy úžerníckych hyen sú viac alebo menej sofistikované. Popíšem jednu, ktorá funguje priam dokonale: Inzerujte v nejakom, najlepšie zadarmo vhadzovanom „médiu" Vašu skvostnú ponuku pôžičky na čokoľvek. No žiaľ, ani seriózne média sa tejto inzercii nebránia. Keďže ľudí v núdzi je na Slovensku naozaj dosť, telefóny Vám len tak drnčia. Ktorému volajúcemu sa úžerníci tešia najviac? To by ste nepovedali, no najviac sa potešia dôchodcom. Rovnako zaujímaví sú i ľudia tesne pred dosiahnutím dôchodkového veku.

Prečo?

Lebo sú to absolútne spoľahliví dlžníci. Dlžníci, z ktorých požičanú sumu, ale najmä úžernícke úroky stopercentne vytrieskate. Vytrieskate bezproblémovo z ich dôchodkov.

Modelový prípad: Dôchodca, hovorme mu Fero, sa rozhodne riešiť svoju ťažkú finančnú situáciu cez úžernícku firmu /napr. firmu štátneho tajomníka SMER-u/ a požičia si 1000 EUR. Je rád, že mu niekto požičal a trúfa si, že to splatí. No príde nedoplatok za plyn alebo vnuk pekne poprosí, že potrebuje na školu. Fero sa dostane do malého omeškania a tu začína peklo.

Presne na toto úžernícke firmy čakajú. Toto im vyhovuje. Niekedy naschvál nevolajú, kým to nenarastie do zaujímavých čísiel a potom nastupuje vymáhanie. Z 1000 EUR sa stane napr. 3000 EUR. Nastupuje exekútor a čo urobí exekútor? Dá požiadavku na Sociálnu poisťovňu. Sociálna poisťovňa musí vyhovieť a z dôchodku musí zrážať peniaze.

Preto je poskytnutie úžerníckeho úveru dôchodcovi veľmi výnosný a najmä bezpečný kšeft. Ak požičiate zúfalcovi, ktorý nie je na dôchodku, je nezamestnaný a nič nemá, tak z neho nevytrieskate nič. No ak požičiate dôchodcovi, tak zrážky z dôchodku máte isté. Dôchodca je veľmi dobrý dlžník pre úžernícke hyeny. Také zhodnotenie vkladu ako keď požičiate peniaze dôchodcovi cez úžernícku spoločnosť nedosiahnete nikde inde. Však, páni investori so straníckym preukazom SMER?

V parlamente som niekoľkokrát na svinstvá úžerníkov upozorňoval. Existujú tri požiadavky, ktoré budeme vytrvalo presadzovať:

Jednu z nich minister T. Borec čiastočne splnil, keď zdvihol základnú sumu /sumu, na ktorú nesmie exekútor siahnuť/ na výšku životného minima. Doposiaľ platilo, že táto suma predstavovala 60% zo životného minima občana. Zvýšenie základnej sumy sa avšak bude týkať iba dôchodcov a až od 1. Novembra. Môžeme však konštatovať, že je to čiastočný výsledok v boji s absolútne nechutným biznisom.

O téme úžerníkov, kto za nimi stojí a kto im dal kapitál, sa ešte dozvieme veľa a budete prekvapení. Už teraz však s istotou môžeme povedať, že štátny tajomník Ministerstva práce a sociálnych vecí J.Burian musí byť okamžite odvolaný. V utorok pôjdem spolu s invalidným dôchodcom z maličkej dedinky východného Slovenska, ktorému ničia život úžernícke hyeny pred Ministerstvo práce a sociálnych vecí SR vyzvať premiéra R. Fica, aby J.Buriana okamžite odvolal.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Fico chce opäť bojovať s korupciou, založí nový úrad

Fico zvažuje aj prijatie nového ústavného zákona o preukazovaní pôvodu majetku


Už ste čítali?