Rómovia, minister Jahnátek, hubári atď....

Autor: Alojz Hlina | 30.11.2013 o 16:37 | Karma článku: 18,38 | Prečítané:  3321x

Smeru "preplo" načisto. Budúci týždeň sa bude v parlamente schvaľovať novela Zákona o lesoch. Neuveríte, ale SMER v zákone navrhuje, že ľudia budú môcť v lesoch zbierať huby a lesné plody len sporadicky a len pre vlastnú spotrebu.  Toto a ešte ďalšie hlúposti sú doslovne uvedené v zákone.  

Poslanci SMER-u idú schváliť, že niekto bude môcť stáť pred lesom a posudzovať, či vo Vašom košíku máte huby  len pre vlastnú spotrebu a ak by aj usúdil, že áno, tak ďalej bude môcť posudzovať, či chodíte zbierať plody len sporadicky. To nie je žart. To sa v skutočnosti v návrhu zákona nachádza.


Ďalej je v zákone uvedené, že bez súhlasu vlastníka nemôžete ísť do lesa a používať lesné cesty ani pešo, koňom alebo na bicykli, v prípade, že tam idete za účelom zisku. Čo to znamená za účelom zisku?

Ak niekto odfotí srnku a túto fotografiu mu uverejnia v novinách a vydavateľ mu pošle honorár, porušil občan tento hlúpy smerácky zákon? Áno, porušil.

Ak zorganizujete detský výlet do lesa a vyzbierate od rodičov po 3 EUR-á na autobus, zaplatíte autobusovú dopravu a ostane Vám 10 EUR, máte to pre istotu vlastníkovi lesa vyúčtovať a dohodnúť sa s ním? Áno, pre istotu.

Mária Terézia pustila nevoľníkov do lesov. SMER občanov z lesov vyháňa. SMER sa týmto návrhom zákona dostal na úroveň zákonov stredovekých feudálnych pánov s právom prvej noci. Mimoriadne hlúpy návrh o lesoch už prešiel na Výbore NR SR a budúci týždeň sa bude o ňom hlasovať v parlamente.

Odporúčanie?

Ak zákon prejde, radšej choďte do lesa viditeľne označený tabuľkou, že tam nevstupujete za účelom zisku. Noste si potvrdenie od lekára o tom, koľko môžete spotrebovať hríbov a lesných plodov, rovnako potvrdenie od obecného úradu, kedy ste boli v lese naposledy. Všetky fotografie pred odchodom z lesa pošlite vlastníkovi a pre istotu aj Jahnátkovi, aby to posúdili.

A že prečo Rómovia?

Rómovia počas sezóny chodia do lesov zbierať huby a lesné plody, ktoré potom príslušníkom majority predávajú popri ceste. Trh funguje. Ak by neexistoval kupec, Róm by nezbieral. Róm ide zbierať, lebo je to sezónna možnosť ako si privyrobiť. Ako prežiť. Prehlasujem, že aj ja by som šiel zbierať lesné plody a tie by som sa snažil potom predať popri ceste, ak by som nemal inú možnosť na to, aby som prežil.

Avšak nielen Rómovia predávajú. Na ceste medzi L.Mikulášom a Žilinou je predajcov niekoľko a nevyzerajú ako Rómovia. Zdá sa, že niekomu to začalo vadiť a podľa vzoru stredovekých feudálov navrhol zmenu zákona.

Ako funguje politika na Slovensku?

Politická téma: Ľudia chodia zbierať do lesa veľa húb a lesných plodov.

Ako budú riešiť tento „mega problém" slovenskí politickí géniovia?

-          Extrémisti by zakázali vstup do lesov iba Rómom. Čo na tom, že takéto zákony sa robili za Hitlera? Niektorí ľudia by sa však takýmto zákonom nadchli a ešte by sa posťažovali, aké je to nespravodlivé, že taký zákon nemôže platiť, tak aspoň dajú hlas extrémistom.

-          Smer pripraví hlúpy zákon, v ktorom obmedzí vstup do lesa všetkým. Nevoľnícka bedač, na chrbte ktorej môžete orať hlbokým pluhom tejto sociálnej istote SMER-u cez slzy možno ešte aj zatlieska.

-          Vyhoretý politik opozície  si vášnivú diskusiu medzi SMER-om a extrémistami ani nevšimne. Keď sa však v Novom Čase objaví o téme článok, zvolá brífing vo vstupnej sále NR SR a na môj stand-by sklený stolík si položí zrecyklované vyhlásenie, že SMER je zlý. Off record povie, že tí Romáci fakt zbierajú tých húb príliš veľa.

-          Nevyhoretý politik opozície urobí, čo sa len dá, aby na takú absolútnu hlúposť a zvrátenosť upozornil takým spôsobom, že SMER tú mega hlúposť s hanbou stiahne a pripomenie, že riešenie problému je niekde inde. Avšak to už nikoho nezaujíma.

Takto si tu žijeme.

Príliš dlhé? Zjednoduším.

Kvôli záujmom niekoľkých obmedzia vstup a pohyb v lese všetkým. Ako dôvod sa „off record" použijú Rómovia. Rómovia sú v tom tento krát nevinne. Robia len to, čo by sme robili aj my, keby sme nemali inú možnosť. Rómovia zbierajú v lesoch huby a lesné plody kvôli prežitiu. Majoritná spoločnosť činí to isté zatiaľ viac menej kvôli zážitku a oddychu. Ak to však takto pôjde ďalej, tak v tom lese bude čoraz viac ľudí, ktorí tam budú bojovať o prežitie.

A keď nás budú „feudálni páni" chcieť pokutovať, budeme utekať a neskôr, keď budú mať právo aj strieľať, potom nám už ani utekať nepomôže.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?