Keď interpelujete poloboha zo Smeru

Autor: Alojz Hlina | 8.2.2014 o 12:38 | (upravené 8.2.2014 o 13:00) Karma článku: 18,36 | Prečítané:  2272x

Interpelácie sú, zjednodušene povedané, inštitútom, ktorý poslancovi dáva právo položiť otázku premiérovi a premiérovi dáva povinnosť poslancovi ju zodpovedať. Interpelovaný premiér, člen vlády je povinný byť  pri interpelácií prítomný. Kto má záujem si zákonné podmienky preštudovať: Rokovací poriadok NR SR.

Interpelácie sú aj výrazom určitej demokratickej tradície krajiny.

Preto v krajine, v ktorej vznikla Magna Charta je bod Question Time najsledovanejším bodom programu a niektorí anglickí premiéri priznávajú, že keď idú ráno z Downing Street 10 do parlamentu na tento bod , majú stiahnutý žalúdok.

Výrazom našej demokratickej tradície je to, že interpelácie boli doteraz len povinné „trápenie". Povinná jazda každej schôdze s nulovým záujmom poslancov a členov Vlády SR.

Pokúšam sa to zmeniť. Anglicko to nebude, no lepší sa to.

Interpelácií od slovenských poslancov je čoraz viac. Ministri Vlády SR pochopili, že je lepšie sa zúčastniť a nepredlžovať to kvôli tomu, že ich budem pri rečníckom pulte čakať. Dokonca aj s korunným princom R.Kaliňákom mám pocit, že sme si to vydiskutovali a hádam uznal, že namiesto ochrany Hujera je lepšie dodržiavať rokovací poriadok.

Na posledné interpelácie však prišiel, resp. neprišiel osobne sám premiér R.Fico.

Interpeláciám predchádza hodina otázok, kde prvých 15 minút odpovedá premiér. Premiér odpovedal, no po 15-tich minútach krokom tigra odkráčal do útrob, ktoré si začína zamykať predseda parlamentu P.Paška (asi už dal rozrobiť kľúče). Ostatne, je úsmevné pozorovať ako premiér odchádza od pultu a za ním stojí roj pážat (poslancov), ktoré (í) za ním cupitkajú s cieľom v sekunde mu čosi odkázať, povedať, vybaviť.

Premiér však porušil rokovací poriadok, lebo sa nezúčastnil nasledujúcich dvoch bodov - odpovede na interpelácie a interpelácie (nové interpelácie).

Namietal som to cca tri hodiny a vytrvalo som čakal, aby sa vrátil. Užil som si poznámok od pážat, ktoré na mňa pozerali vypleštenými očami, ako si to dovoľujem vyžadovať prítomnosť /podľa zákona/ ich poloboha.

Nuž, odkazujem, že budem aj naďalej vyžadovať prítomnosť premiéra počas interpelácií. Ja R.Fica nemám zarámovaného na nočnom stolíku, ani nemám „oltárik" s jeho fotografiou v obývačke.

Premiér má tri možnosti:

1)      Zúčastňovať sa interpelácií a dodržiavať zákon,

2)      Nechať sa zakaždým trápne ospravedlňovať a nechávať sa zastupovať niektorým z podpredsedov,

3)      Byť zvolený za prezidenta.

PS.: Po mojom čakaní na interpelovaného premiéra mi volal známy a vyjadril zaujímavú myšlienku: „...ak by zvolili R.Fica za prezidenta, ako bude schopný vypočuť si babku z Malužinej, keď nie je schopný vypočuť si poslancov v parlamente, pričom mu to  prikazuje zákon?...

Question Time v anglickom parlamente:

Vieto si predstaviť u nás? Komunikačné schopnosti premiéra? Komunikačné schopnosti poslancov? :)

„Question time" v slovenskom parlamente: :(

 

ficonrsr.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Keď už sa dostanete do štádia hladomoru, je príliš neskoro

OSN po šiestich rokoch znovu vyhlásila hladomor. Okrem Juhosudáncov môže byť v ohrození až dvadsať miliónov ľudí.

PLUS

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu.

EKONOMIKA

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, Cargo neuspelo

Štátny prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo.


Už ste čítali?