Tak kvôli tomu vyhodili Čaploviča?

Autor: Alojz Hlina | 7.8.2014 o 9:53 | Karma článku: 15,14 | Prečítané:  11961x

Stretnú sa dvaja finančníci. Jeden z civilizovaného sveta a druhý zo Slovenska. Príde reč na vzťah k vzdelaniu. Neslovenský finančník začne: niekedy dám príspevok univerzite a stanem sa jej donorom. Dajú moje meno na takú tabuľku vo vestibule a do ročenky, sem tam ma zavolajú na nejakú oficiálnu príležitosť, Niekedy sa priamo dohodneme, do akého výskumu peniaze pôjdu a následne mám z toho úžitok nielen iba ja, ale i celá spoločnosť.

Slovenský finančník si pomyslí, že aký trochár ...

To ja si vo Vidlákove, najlepšie blízko pri mojej maštali, urobím svoju vlastnú vysokú školu. V mojej krajine mi to za pár šupov zakreditujú na všetky odbory, aj na Odbor technológie odlievania záhradných trpaslíkov, ak by som chcel. Keďže škola musí mať študentov, zoberiem pár študentov, ale len tak, do dvoch autobusov stačí. Čo je však najhlavnejšie? Splním tým všetky formálne podmienky, aby som mohol brať dotácie, čerpať eurofondy ... Spoločnosť má z toho, s prepáčením, hovn. a tých zopár pobláznených študentov s bezcenným diplomom je len sekundárnym dôsledkom. Hlavné je, že čerpáme dotácie a eurofondy pre naše potreby.

Jednoducho povedané, kým vo svete bohatí ľudia dávajú dary, dotácie univerzitám, na Slovensku si bohatí ľudia zakladajú univerzity a berú dotácie.

Tak v Šamoríne ide SMER schváliť ďalšiu vysokú školu . Ak by niekto rozmýšľal, kde zriadiť vysokú školu, tak Šamorín je geniálny. Šamorín je priam predurčený byť univerzitnou mekkou Slovenska. Otec - zakladateľ tammá obrovské maštale, čo môže byť pre študentov technologického inštitútu naozaj prínosom v rámci toho, kde môžu skúmať zadania, napr. technológiu odstraňovania konského trusu. Alebo si odbehnú od rozrobeného kvantového počítaču len tak si zajazdiť na poníkovi. A to už nehovorím o tom, že v Šamoríne bývajú Béla Bugár a Radoslav Procházka.

Ak by komunisti nemali aspoň v niečom pána Boha pri sebe, tak v zmysle logiky otcov, univerzitných zakladateľov by bola za komunistov vysoká škola aj v Biľakovom Krajnom Bystrom alebo v Colotkovej Sedliackej Dubovej na Orave.

Celé je to smiešne. A naozaj bude následne neskôr zisťovať, akým vedeckým úlohám a najmä z akých peňazí a fondov sa tento Šamorínsky technologický inštitút začne venovať, ak vznikne. 

V živote som otca zakladateľa M.Hoffmana nestretol, ale ak by sa tak stalo, odporučil by som mu, ak už v sebe našiel poslanie prispieť k vzdelaniu ťažko skúšaného ľudu tejto krajiny, aby sa dohodol so Slovenskou technickou univerzitou alebo Univerzitou Komenského. Ak by ich finančne podporil, verím, že aj tabuľku do vestibulu by mu dali a aj katedru podľa A. Ruprechta by pomenovali. A ak by im cez svoje kontakty u Smerákov vybavil aj nejaké tie eurofondy na výskum, skutočný výskum, tak by možno i niečo vyskúmali.

Takto to s tou prímaštaľnou univerzitou vyzerá len ako ďalší klinec do rakvy slovenskému školstvu.

A možno práve preto sa musel D.Čaplovič porúčať. Lebo svojim postojom, že ďalšiu univerzitu nepodporí stál v ceste novému podnikateľskému zázraku.

Vyzývam premiéra R.Fica a celú  Vládu SR, aby nedehonestovali vysoké školstvo na Slovensku a neschválili zriadenie vysokej školy pri Šamorínskych maštaliach

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRA TKAČENKA

Tri mýty o brexite

Briti už si hrozienka vyberať nebudú.


Už ste čítali?