O slovenskej žurnalistike rozhodne Shooty

Autor: Alojz Hlina | 30.9.2014 o 9:16 | Karma článku: 12,50 | Prečítané:  6443x

SME sú noviny. Niekedy vytočia, niekedy otočia. Inokedy pretočia a niekedy iba točia. No sú to noviny a na Slovensku robia akú takú žurnalistiku. Bývam približne 20 rokov v tom istom dome ako ich 50%-ný spolumajiteľ. 

Nikdy ma nenapadlo ísť mu zaklopať na dvere a riešiť niečo s novinami, ani som sa mu nešiel sťažovať i keď by aj bolo na čo. Preto, lebo som vedel, že P. Vajda vlastní noviny a nie záchodový papier. Okrem toho, ak by som to aj skúsil, predpokladám, že by som si veľmi nepomohol.

Slovensko si zaslúži noviny. Ak to skončí tak, že redaktori SME budú bezprízorne pobehovať po parlamente ako redaktori JOJ-ky, ktorí nevedia, koho sa môžu a koho nemôžu čo to spýtať, lebo P. Korbačka ešte neaktualizoval inštrukcie, bude to už na úrovni tragédie.

Penta sa rozhodla kúpiť si rešpekt a povedala si, že nech to stojí, čo to stojí, pri SME však môžu naraziť. Môžu si kúpiť vydavateľstvo. No predpokladám, že Shooty nie je vedený v majetku vydavateľstva ako hmotný investičný majetok a je dosť možné, že aj hypotéku má už splatenú. Ak sa Shooty sekne, L. Fila si povie, že síce má hypotéku, ale hudba mu dovolí prežiť, T. Bella je za vodou vďaka pianu, ak to M. Kostolný a K. Čikovský  risknú a K. Sudorovi  až tak veľa k životu netreba, tak tá Penta toho až tak veľa nekúpila.

Nemôžete kúpiť Harryho Pottera 8 a nedohodnúť sa aj s Rowlingovou.

Penta dlho ignorovala mediálne nákupy. Jej kolegovia nakupovali a získavali rešpekt. Na Slovensku dvojnásobný rešpekt – v krajine, v ktorej má redaktor väčšiu moc ako parlamentný výbor si nákupom média získate rešpekt a tiež politikov, ktorí Vám na  signál od redaktora zatancujú pred vašimi kamerami.  Tých zopár tigrov pozatvárali do klietok. Raz mi jeden žralok vysvetlil, prečo má Hríb reláciu práve v ich televízii. Povedal mi, „že je lepšie mať tigra v klietke, ako ho nechať voľne pobehovať  v prírode...“. Vlastne, ani neviem, prečo už v tej klietke nie je – či sa oslobodil alebo či mu vypadali zuby a už je neškodný?

 My, ktorí sme už boli ďalej ako v Malackách, vieme, že nech sa deje, čo sa deje, vždy je cesta ako prežiť. Ak by Penta kúpila aj Katolícke noviny, bude mať zmysel meniť našu krajinu a práve vtedy to pre mňa bude ešte väčšia výzva.

Chlapci z Penty sú dosť chytrí na to, aby majiteľom Plusky dali podpísať ustanovenie v kúpnopredajnej zmluve, že nejaký čas nebudú investovať do médií. Čo je samozrejme na škodu, lebo títo ľudia dokázali veľké veci a odrobili na Slovensku kus roboty. Pluska mala dobrých majiteľov, ale redakcia Plusky nemala až taký fenomén ako je Shooty. Majú síce M. Luknára, ktorého si noví majitelia pre istotu nechali, No aj keby Luknár z Plusky odišiel, noviny by to pravdepodobne rozchodili.

Môj odhad je, že hodnota Shootyho je niekde na úrovni  5 miliónov EUR a hodnota celej redakcie aj so Shootym je niekde na úrovni 7 miliónov EUR. Ak Penta zaplatí za Petit press 15 000 000 EUR a tých 7 000 000 EUR by im odišlo, tak tých zvyšných 8 000 000 im dorazia dve dobre spracované kampane, prečo nekupovať denník SME.

Viem, že Penta nekupuje SME pre to, aby zarobila, ale preto, aby si kúpila rešpekt. Ale aký by šiel rešpekt z novín, ktoré nik nečíta?

 S takým rizikom musí Penta rátať. No v krajine, v ktorej najväčším hrdinom je Kanaďan žijúci a publikujúci na Slovensku, je dosť možné, že to chlapci „ustoja“.

Ako hovoria múdri starci: Počkáme, uvidíme a zariadime sa podľa toho.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRA TKAČENKA

Tri mýty o brexite

Briti už si hrozienka vyberať nebudú.


Už ste čítali?