Smer zlegalizoval nezákonné billboardy

Autor: Alojz Hlina | 8.10.2014 o 10:14 | Karma článku: 9,70 | Prečítané:  2272x

SMER prijal novelu stavebného zákona, ktorá sa verejnosti prezentuje ako bič na billboardy.  Ako to už  na Slovensku býva dobrým zvykom, pravda je úplne niekde  inde. Novelou zákona nedôjde k odstráneniu ani jedného billboardu silných firiem , ktoré okupujú naše križovatky. Naopak, novela zákona definovala ako reklamné zariadenie aj tabule  do 3 m2 ako reklamnú stavbu.

Podľa toho je v zásade akákoľvek reklama väčšia ako 0 m2 reklamnou stavbou, ktorú budete musieť ohlásiť a predložiť potrebnú dokumentáciu na stavebný úrad. Naši ľudia, ktorí majú čo robiť, aby prežili a dajú si na plot oznam, že opravujú topánky alebo oznam Zimmer frei, musia absolvovať celý proces ohlásenia reklamnej stavby.

To, že sa v prípade novely zákona jedná o účelovú zmenu v prospech spoločnosti patriacej do skupiny J&T svedčí tá skutočnosť, že v prípade reklamnej tabule s rozmermi 1,2 m2 a jej umiestnenia na stĺpoch trakčného vedenia nie je potrebné žiadne povolenie. Je potrebné doplniť, že mesto Bratislava prenajala stĺpy trakčného vedenia spoločnosti Bigmedia a tá ju prenajíma na reklamu iným záujemcom.

Veľké firmy, ktoré doslova terorizujú našich občanov vizuálnym smogom sa potešia. Pre nich sa nič nemení.

Spoločnosť Bigmedia priamo na ich webovej stránke ponúka umiestnenie reklamy na billboardoch, ktoré sú umiestnené na križovatke. Pritom na križovatke už doposiaľ podľa platného zákona nebolo možné umiestňovať billboardy.  Niekto nemohol a niekto mohol.

Smerácka novela tieto nedostatky vôbec neriešila. Namiesto úpravy zákona tak, aby v budúcnosti už nebolo možné pripúšťať účelový výklad, SMER pripravil novelu, ktorá bude obťažovať len bežných občanov a doteraz protiprávne umiestnené billboardy na križovatkách zlegalizuje.

 

Malá ukážka ako sa menil zákon:

      Pôvodné znenie  § 8 odsek 11 :

 Transparenty, skládky materiálov alebo reklamné, informačné a propagačné zariadenie, ako aj iné zariadenia, ktoré neslúžia pre správu pozemných komunikácií ani pre riadenie cestnej premávky a prevádzku dopravy, je zakázané umiestňovať na križovatke a v rozhľadovom poli vodiča na križovatke

Nové znenie:

„ Skládky materiálov alebo reklamné stavby,3) ako aj iné zariadenia, ktoré neslúžia na správu pozemných komunikácii ani na riadenie cestnej premávky a prevádzku dopravy, je zakázané umiestňovať na križovatke tak, aby bránili vodičovi v rozhľadovom poli vodiča na križovatke.“.

 

Poslanci Smeru zahlasovali okrem iného aj za legalizáciu billboardov na križovatkách a ľuďom povedali, že idú odstraňovať billboardy. V zásade sa až tak nečudujem bežným občanom, že na to naleteli. Je mi  však ľúto, že to takto prezentujú aj novinári.

Na protest proti tejto účelovej zmene zákona sme  prekryli billboard, ktorý je umiestnený priamo na frekventovanej križovatke pri moste SNP. 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Vyšetrovanie Kuciakovej vraždy je takmer na konci

Andruskó bude mať kratší trest.

Píše Peter Ivanecký

Áno, demokracia je na h...o

Ale dav, ktorý nevie, čo je DPH, aj tak rozhoduje najlepšie.


Už ste čítali?